Mustafa Kemal Üniversitesi'nde yasak geri döndü

Mustafa Kemal Üniversitesi'nde yasak geri döndü.12826
  • Giriş : 28.02.2008 / 12:25:00

MKÜ'de Hafta başından bu yana içeriye başörtülü girebilen öğrenciler, artık giremiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

MKÜ Rektörü Prof. Dr. Şerafettin Canda, Cumhuriyet Halk Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açması ile hafta başında başörtülü öğrencileri içeri alma kararından geri adım attı. Bu sabah saat 08.00'den 09.00'a kadar başörtüsü ile gelen öğrencileri üniversiteye alan güvenlik görevlileri daha sonra rektörlükten gelen bir talimatla başörtülü öğrencileri geri çevirdi. Üniversite kapısı önünde görüntü alan gazeteciler de MKÜ Öğrenci İşleri Daire Başkanı Sami Tekten tarafından kapı dışına kovuldu.

Hafta başından bu yana başörtüsüyle derslere giren öğrenciler güvenlikçilerin bu sabah kendilerini geri çevirmesine bir anlam veremedi. Başörtülü öğrencilerin bazısı başını açıp derslerine giderken kimi başörtülü öğrenciler de başlarını açmayarak rektör Canda'nın tutumunu protesto etti.

Cumhuriyet Halk Partisi'nin Anayasa Mahkemesi'ne iptal davası açma sürecinin yargı denetimine tabi tutulacağı yeni bir hukuki durum doğuracağını belirten Canda, "Bu durumda yargı süreci tamamlanmadan uygulamada yapılacak değişiklikler Anayasa Mahkemesi tarafından alınabilecek olası bir iptal kararı ile kaosa yol açacaktır. Birlik ve beraberliğe en çok ihtiyaç duyduğumuz bugünlerde oluşacak kargaşa ortamından yararlanarak bölücü terör örgütü yandaşları ve marjinal gruplar tarafından provokatif eylemlere dönüştürülecektir. Üniversite öğretim üyeleri, idari personeli ve öğrencilerimizin gündelik siyasi çekişmeler içinde bilimsellik, pozitif düşünce ve davranıştan uzaklaştırılması ve uygulamaya konu öğrencilerin psikolojilerini olumsuz etkileyen yeni travmalar oluşturması gibi olasılıkları beraberinde getirebilecektir." dedi. Canda, CHP'nin iptal davasının ardından hukuki sürecin tamamlanmasıyla oluşacak yeni duruma titizlikle uyulacağını aktardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious