Mustafa Özbek'i korku sardı!

Mustafa Özbek'i korku sardı!.10077
  • Giriş : 19.03.2009 / 14:55:00
  • Güncelleme : 19.03.2009 / 14:58:44

Mustafa Özbek, 'Türk Metal'in kullanabileceği 8 trilyon var.' demişti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ergenekon tutuklusu Mustafa Özbek, "Türk Metal'in kullanabileceği 8 trilyon var." demişti.


Günlüklerde Türk Metal'in Genel Başkanı Mustafa Özbek'in "Bizim Türk Metal'in kullanılabilecek 8 trilyonu var. Bunun yüzde 40'ı yasaya göre şirketlere ortak olmaya, hisse almaya uygun." ifadeleri yer alıyordu. Bu diyalog, Türk Metal'in kaynaklarının sendikanın faaliyet alanı dışındaki işlerde kullanıldığının en üst düzeyde itirafı olarak değerlendiriliyor. Özbek'in Balbay ile yaptığı görüşmede atıfta bulunduğu madde, Sendikalar Kanunu'nun 33. maddesi. Bu maddenin yedinci fıkrası, sendikalara, nakit paralarının yüzde 40'ından fazla olmamak kaydıyla sınai ve iktisadi kuruluşlara yatırım yapma imkanı tanıyor.

Sendikalar ayrıca vakıf kurarak sosyal faaliyet adı altında çeşitli etkinliklerde bulunuyor. Türk Metal Sendikası tarafından kurulan Metal Sosyal Kültür ve Eğitim Vakfı (METVAK) aracılığıyla çeşitli faaliyetlerde bulunuyor. Sendikanın varlıklarının önemli bir kısmı, bu vakfa aktarılmış durumda. Sendikanın sahip olduğu otel ve benzeri taşınmazlar, vakıf üzerinden çeşitli şirketlere kiralanmış durumda. Özbek'in sendika başkanlığını kaybetmesi durumunda da iktidarını devam ettirebilmek için METVAK'ı kurduğu iddia ediliyor. Özbek, bu vakfın 40 milyon TL mal varlığı olduğunu ve üniversite kurmak için YÖK'e başvurduklarını açıklamıştı.

Kanun, sendikaların bütçesinin yüzde 10'unun ise eğitim amaçlı harcanmasını öngörüyor. Bu maddeden yararlanan sendikalar, kurdukları otelleri eğitim tesisi göstererek buralara para aktarabiliyor. Örneğin Türk Metal, kendi mülkiyetinde olan ancak başka bir şirkete kiraladığı Büyük Anadolu Oteli'ne hizmet satınalınması adı altında para aktarabiliyor. Büyük Anadolu Oteli'nde yapılan Ergenekon toplantıları karşılığında buraya sendika kasasından ödeme yapıldığı iddia ediliyor.

Türk Metal'in Ergenekon'a kaynak aktardığını ilk kez Manisa Şube Başkanı Mehmet Ali Özaltın açıklamıştı. Özaltın'ın suç duyurusu üzerine sendika defterlerine el koyan Ankara Cumhuriyet Savcılığı'nın soruşturması sürüyor. Savcıların soruşturma kapsamında Türk Metal'in kasasından Kıbrıs'taki bir şirkete aktarılan 2 milyon TL'nin izini sürdüğü belirtildi. Mustafa Balbay'ın günlüklerinde Cumhuriyet'in Türk Metal Sendikası'na satılması için yapılan görüşme süreci de yer aldı. Mustafa Özbek, "Cumhuriyet'le her şeye varız. Arkadaşlar proje getirsinler." ifadelerini kullanıyor. Bu ifadelerin yer aldığı tarihle Türk Metal Sendikası'nın Cumhuriyet Gazetesi'ni satın almak için yaptığı girişimler aynı günlere rastlıyor. Ancak çetin görüşme trafiğinin ardından sendika Cumhuriyet'i almaktan vazgeçmiş, bunun yerine gazeteye finansman desteği sağlanması konusunda anlaşma yapılmıştı.

ZAMAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*