Mustafa Sandal'a rekor ceza!

Mustafa Sandal'a rekor ceza!.13825
  • Giriş : 16.11.2007 / 12:45:00
  • Güncelleme : 16.11.2007 / 12:51:13

Gazeteci Ali Eyüboğlu, Mustafa Sandal hakkındaki yargı sürecinin sonucu yazdı...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıllardır müzik dünyasında ihtilafları takip edip, haberleştiren bir gazeteci olarak şimdiye kadar hiçbir mahkemenin hiçbir insanı böylesine ağır bir tazminat cezasına mahkûm ettiğine tanık olmadım.

O nedenle İstanbul Fikri ve Sinai Haklar Hukuk Mahkemesi'nin 14.11.2007 tarihinde verdiği hüküm bence tarihi bir karar.

Bandrol üzerinden hesap
Mahkeme, temyiz yolu açık olmak kaydı ile Yunanlı besteci George Theophanous'un 'Eleos' adlı bestesini izinsiz alıp üstüne Türkçe söz yazarak 'Hatırla Beni' adıyla 2000 yılında 'Akışına Bırak' albümünde kullanan Mustafa Sandal'ı 120.000 YTL tazminat ödemeye mahkum etti... Tazminat miktarı, 350 bin olan bandrol sayısının üzerinden hesaplandı.

Yunanlı bestecinin Türkiye'deki haklarını elinde bulunduran Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun sahibi olduğu End Uluslararası Yapım Yayın Reklamcılık Eğitim Hizmetleri AŞ, mahkemenin verdiği karar uyarınca 120 bin YTL'yi yasal faizleriyle birlikte Mustafa Sandal ve o dönem albümü çıkaran Prestij Müzik'in ortağı olan Burhan Aydemir'den tahsil edebilecek.

Nereden bakarsanız bakın bu gerçekten de rekor bir ceza... Mustafa Sandal'ı izinsiz eser kullanmaktan önce hapis, ardından ağır tazminata mahkûm ettiren Serhat Hacıpaşalıoğlu'nun avukatı Tayfun Akçay, 'Dava tam yedi yıl sürdü. Adalet geç de olsa tecelli etti... Karşı tarafın temyize başvuracağını sanmıyorum. Çünkü, böyle bir sürecin başlaması halinde manevi tazminat ve mahkeme kararının gazete ilanıyla kamuoyuna duyurulması da var talebimizin içinde... Bu hırsızlık, gazetelere ilan verilmek suretiyle ilan edilecek' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious