Mustafa Sarıgül, Telekom'daki grev için devreye girecek

Mustafa Sarıgül, Telekom'daki grev için devreye girecek.18333
  • Giriş : 06.11.2007 / 04:11:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 00:12:33

Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül, Türk Telekom'daki grev için devreye gireceğini açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sarıgül, Türk Telekom'daki grevin mutlu sona ermesi için bakanlar ve Türk-İş Başkanı Salih Kılıç ile görüşeceğini söyledi.

Grevde bulunan Türkiye Haber-İş Sendikası üyesi yaklaşık 300 işçi, Ali Sami Yen Stadı'nın önünde toplanarak, Gayrettepe'deki Türk Telekom İstanbul Avrupa Yakası İl Müdürlüğü binası önüne kadar yürüdü. Burada bir konuşma yapan Sarıgül, dün İstanbul'da toprağa verilen eski başbakan yardımcılarından Prof. Dr. Erdal İnönü'nün, alın teri ve emeğin hakkının yerini bulması için önemli çabalar gösterdiğini kaydetti.

Sarıgül, ''Devlet adamı, bilim adamı Erdal İnönü'yü bir kez daha rahmetle anıyorum ve anısı önünde saygıyla eğiliyorum. Başta emeğin ve alın terinin sahibi olan işçi arkadaşlarım olmak üzere tüm yurttaşlarıma cenaze töreninde gösterdikleri duyarlılıktan ötürü çok teşekkür ediyorum'' dedi. Türk Telekom işçilerinin haklı taleplerinde sonuna kadar yanlarında ve onların destekçisi olduğunu belirten Sarıgül, şöyle konuştu: ''İşsizliğin ne olduğunu bilen biriyim. 1975 yılında o zaman Enerji-İş Sendikası Başkanı olan Faruk Büyükkucak, İETT Genel Müdürlüğü'nde beni işe aldırabilmek için 6 ay uğraştı. Bir annenin, bir babanın en büyük mutsuzluğu evladının işsiz olmasıdır. Hele hele bir çocuk, 'benim babam işsiz' dediği zaman onun yüreğinin nasıl yandığını ben biliyorum. Bir aile reisi olarak sabah evden çıkıp da işe gidememenin ne demek olduğunu ben biliyorum. Grevdeki Türk Telekom işçilerinden tahriklere kapılmamalarını rica ediyorum. Emniyet mensubu arkadaşlarımızla asla ve asla karşı karşıya gelmesinler, provokasyonlara kapılmasınlar. Haklı olmak ayrı, haklı kalmak ayrıdır. Siz sonuna kadar haklısınız. Bakanlarımızla ve Türk-İş Genel Başkanı Salih Kılıç ile görüşeceğim. Bu olayın mutlu sona ermesi için elimden geleni yapacağım.''

Bir an önce emeğin ve alın terinin hak ettiğini bulması gerektiğini dile getiren Sarıgül, ''Her dakika 'Avrupa Birliği' diyenler, Avrupa Birliği normlarından bahsedenler, emek söz konusu olduğu zaman ne yazık ki, bu normları unutuyorlar. Asla siyasi bir olay için burada değilim. Grevin, işsizliğin, direniş sendikasını kurduğumuz zaman bu çalışmaların ne demek olduğunu bilen bir kardeşiniz olarak buradayım'' diye konuştu.

Sarıgül, daha sonra Türk Telekom İstanbul Avrupa Yakası İl Müdürlüğü binasının önündeki çadırda açılan deftere, ''Haklı mücadelenizde yanınızdayım'' ifadesini yazarak imzaladı. Türk-İş İstanbul 1. Bölge Temsilcisi Faruk Büyükkucak da, grevin 21 gündür sürdüğünü hatırlatarak, Türkiye Haber-İş Sendikası işçilerine verdiği destek nedeniyle Sarıgül'e teşekkür etti.
''İşimiz, ekmeğimiz ve geleceğimiz için grevdeyiz'' yazılı pankart açarak, ''Direne direne kazanacağız'', ''İş, ekmek yoksa barış da yok'', ''Yaşasın onurlu mücadelemiz'', ''Oger zammını başına çal'', ''Telekom işçisi köle değildir'' şeklinde sloganlar atan ve çeşitli dövizler taşıyan grup, konuşmaların ardından olaysız dağıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious