Mustafa Sarıgül'den Baykal'a çağrı

  • Giriş : 06.05.2007 / 00:00:00

Solda yeni oluşum için yürüttüğü çalışmalara hız veren Sarıgül, ülkenin içinden geçtiği kritik dönemde siyasetçilere önemli görevler düştüğünü söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokrasiye ara verilen dönemin bir cumhurbaşkanlığı seçimi ile yaşandığını hatırlatan Sarıgül, "Halkımızın değil; ama siyasetçilerimizin yeterli dersi almadığı açık." dedi. Sorunların çözümü için demokrasi vurgusu yapan Sarıgül, CHP'nin tutumunu şöyle değerlendirdi:

"Eğer demokrasiden söz ediyorsak, yargıyı da, askeri de yerlerinde rahat bırakmalıyız. Tüm süreci halkımızla birlikte yaşadık, değerlendirmeyi de halk yapmalıdır." Sarıgül, CHP'nin son kurultayında Genel Başkan Deniz Baykal'a bayrak açmış ve 460 delegenin oyunu almayı başarmıştı. Son günlerde solda birlik için yeni arayışlar içinde olan Sarıgül, Onur Kumbaracıbaşı ve Hikmet Çetin gibi önemli isimlerle istişare toplantılarına devam ediyor. Türk demokrasisinin önemli bir süreçten geçtiğini anlatan Sarıgül, "Bu nedenle siyasetin içinde olan herkesin sorumluluk içinde olması ve üzerine düşeni yapması gerekir." diyor. Kumbaracıbaşı ve Çetin'le zaman zaman bir araya geldiklerini söyleyen Sarıgül, hedeflerini şöyle özetliyor: "Amacımız kişileri veya bir grubu taşımayı amaçlayan dar bir anlayış değildir. Daha geniş bir toplumsal desteği, uzlaşmayı nasıl sağlayabiliriz çalışmasıdır".

Yaşanan sürecin partiler için sorumluluk sınavı anlamı taşıdığını kaydeden Sarıgül şöyle konuşuyor: "Türkiye'nin huzura kavuşması, tarafların birbirini saf dışı etmesinden, birbirine egemenlik kurmasından geçmiyor. Tersine her kesimin birbirine güven duyduğu, kuşkuyla bakmadığı bir ortamdan geçiyor. Bu yüzden, ben iktidar olursam diğerlerini yok sayacağım mantığı değil, sorunları çözeceğim anlayışına ihtiyaç var. Buna da demokrasi deniyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious