‘Mustafa’ üzerinden reklam için şantaj

‘Mustafa’ üzerinden reklam için şantaj.10367
  • Giriş : 02.11.2008 / 10:44:00
  • Güncelleme : 02.11.2008 / 11:43:39

Atatürk’ün hayatını konu alan Dündar’ın ‘Mustafa’ filminin ‘sponsorluğu’ üzerinde başlayan ‘reklam şantajı’ tartışması medyanın gündemi oldu. İşte yaşananların özeti:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

TURKCELL'İN 'İçerik beklediğimiz gibi değil. Atatürk'ün dehası değil özel hayatı işlenmiş. Atatürk bu film aracılığıyla yıpratılabilir' çekincesiyle Mustafa filminin sponsorluğundan çekilmesi, Vatan ve Hürriyet'te 'dindar kesimi karşısına almamak için sponsor olmadı' şeklinde verilince, Akşam gazetesi de bu haberlerin 'Turkcell'in, Doğan Grubu gazetelerine reklam vermediği için yapıldığını' öne sürdü.

50 MİLYON DOLARLIK REKLAM

Gazeteport haber portalının kurucusu Yavuz Semerci, Doğan Grubu'nun Mustafa filmi üzerinden Turkcell'e karşı 'reklam kavgası' başlattığını yazdı. Semerci, 'Turkcell'in 3 yıldır Doğan Grubu'na reklam vermediğini, grubun 3 yıllık kaybının 50 milyon doları bulduğunu' ifade etti.

ATATÜRK KARŞITLIĞI VURGUSU VARDI

Sabah gazetesiyse, dünkü manşetinde bu tartışmaya, 'Turkcell'in Mustafa filmine sponsor olmaması tartışmasının temelinde reklam pastası mı var?' başlıklı yazısıyla katıldı. Sabah Yayın Yönetmeni Ergun Babahan da, 'Doğan Grubu gazeteleri Turkcell'in 350 bin Euro ile filme sponsor olmayı düşündüğünü ancak filmi izledikten sonra bu karardan vazgeçtiğini yazdı. Ama haberlerin tonunda Turkcell'in, Atatürk'le ilgili bir filme destek olmak istemediği vurgusu açıkça hissediliyordu. Yani Turkcell'in Atatürk karşıtı bir tavır takındığı iması özenle veriliyordu. Haberlerin artan bir tonda sürmesi üzerine, 'reklam, medya ve şantaj' tartışması başladı...' şeklindeki ifadelerinin ardından atılan manşetlerin inandırıcılığını yitirmemesi için medya sahipleriyle öteki işlerle ilişkisinin sınırlarının net bir şekilde çizilmesinin önemine dikkat çekti.

DİNCİ GAZETELERE İLAN VERİYOR

TartIŞmanIn büyümesi üzerine CNN Türk'te canlı yayına çıkan Hürriyet Genel Yayın Yönetmeni Ertuğrul Özkök, Türkcell'den 3 yıldır reklam almadıklarını ama leyhte/aleyhte yüzlerce haber yaptıklarını söyledi. Özkök, haberi gazetecilik refleksiyle verdiklerini, ancak manşette çıkarmadıklarını belirterek, 'Sahibi bize kızdığı için ilan vermiyormuş. Dinci gazeteye veriyorsan, en etkili mecraya vermiyorsan bunu açıklamak zorundasın. Onları besleme basın haline getiriyorsun' ithamında bulundu. Vatan'ın Ekonomi Müdürü Ercan İnan da, Çukurova Grubu'nun Başkanı Mehmet Emin Karamehmet'i 'Turkcell'in reklamlarını yönledirmekle' suçladı.

DÜNDAR 3 GÜN SONRA YALANLADI

MUSTAFA filminin yönetmeni Can Dündar, tartışmalara birkaç gün sonra Milliyet Gazetesi'ndeki köşesinde cevap verirken, 'Turkcell oradaki mesajların yanlış anlaşılmasından, Atatürk üzerine bir spekülasyon açılmasından endişeleniyordu' dedi. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv ise tartışmalardan duyduğu rahatsızlığı, 'Bizim konumumuz çok net. Fakat bazı gazeteler olayı başka yere taşımak istediler. Turkcell'e büyük haksızlık yapıldı' sözleriyle dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*