Mustafa'ya bir suç duyurusu daha

Mustafa'ya bir suç duyurusu daha.10367
  • Giriş : 14.11.2008 / 10:51:00

Can Dündar'ın ''Mustafa'' adlı belgesel filmi nedeniyle ''Atatürk'ü koruma kanununa muhalefet'' ve ''Atatürk'ün hatırasına hakaret'' suçlarından cezalandırılması istemiyle suç duyurusunda bulunuldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Demokratik Kitle Örgütleri Birliği Platformu Genel Başkanı ve Atatürkçü Düşünce Derneği Çankaya Şubesi Üyesi Ali Berham Şahbudak, Can Dündar'ın ''Mustafa'' adlı belgesel filmi nedeniyle ''Atatürk'ü koruma kanununa muhalefet'' ve ''Atatürk'ün hatırasına hakaret'' suçlarından cezalandırılması istemiyle suç duyurusunda bulundu.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Şahbudak'ın, Ankara Cumhuriyet Başsavcılığına sunduğu dilekçesinde, ''Atatürk'ün her Türk için bir simge kişi olduğu'' belirtilerek, ''Biz Türkleri bir arada tutan özellikler, Atatürk ülküsü, Türkçe, Türk Bayrağı, Türk Yurdu, Türk Ordusudur, Türk toprağının birlik ile bütünlüğüdür'' denildi.

Can Dündar'ın ''Mustafa'' adlı belgesel filminin gösterime girmesinin ardından tartışmaların yaşandığı anımsatılan dilekçede, ''Filmi izleyen taraflı tarafsız her kesimden kişilerin, Atatürk'ün olduğundan çok farklı anlatıldığı konusunda fikir birliğine vardıkları'' savunuldu.

''Mustafa'' filminin, ''Cumhuriyet ile Atatürk'ün saygınlığını aşındırdığı'' iddia edilen dilekçede, ''bu ulusal değerlerin yıpratılmasının, Türkiye'nin çözüşmesine ve parçalanmasına neden olacağı'' kaydedildi.

''Dündar'ın, belgesel film adı altında Türk ulusunun ortak değeri olan, Cumhuriyetin kurucusu hakkında hakaret ve tezyif suçu işlediği ve onun hatırasına alenen hakaret ettiği'' savunulan suç duyurusu dilekçesinde, ''Belgesel film adı altında Atatürk, içki sofralarından kalkmayan, devamlı sigara içen, kadınlara karşı aşırı zaafı olan bir kişi olarak lanse edilmiştir'' denildi.

Dilekçede, Dündar'ın, ''Atatürk'ü koruma kanununa muhalefet'' ve ''Atatürk'ün hatırasına hakaret'' suçlarından cezalandırılması talep edilirken ''Mustafa'' adlı belgesel filmin gösteriminin ise durdurulmasına karar verilmesi istendi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*