Müşteri burada! Kredi veren nerede?

  • Giriş : 01.12.2008 / 08:57:00

Otomotiv Distribütörleri Derneği Başkanı İbrahim Aybar, otomotiv showroom’larında müşterilerin alışverişe hazır olduğunu, ama bankaların kredileri geri çevirdiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Otomotivciler, alımların yüzde 75'inin krediyle gerçekleştiği piyasada yaşanan kredi tıkanıklığının 'acilen' açılmasını istiyor. Otomotiv Distribütörleri Derneği (ODD) Başkanı ve Renault-Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, finansal olarak çözüm gerektiğini ve bu konuda piyasada sıkışıklık yaşandığını dile getirdi.

Bu durumun aşılması gerektiğini, tüketicinin alım gücünü destekleyecek çözümlerin gelmesini bekledikleri ifade eden Aybar, iç pazarda belli canlılığı yaratmanın ellerinde olduğuna işaret etti. Aybar, şunları söyledi: 'Biz şu anda dış pazarlarda hiçbir etki sahibi değiliz. Ama iç pazar bizim pazarımız, iç pazarda müşterimiz bizim müşterimiz, tanıyoruz.

Onun da beklentisi, şu anda alışveriş modunda. İyi ki bu böyle. Ama beklentisi olan özellikle finansal çözümlerin arka arkaya kolaylıkla bulunabilmesi lazım ki, satış gerçekleşsin. Şu anda bizim en önemli beklentimiz bu. Müşteri var, insanlarımız sektörle ilgili alışveriş için hazır. Ama tabi ki bizim işimiz, finansman çözümü ile gerçekleşiyor. Orası çözüldüğü zaman Türkiye'de iyi bir otomotiv pazarı olacaktır.'

EN İYİ FIRSATLAR ŞİMDİ

Artan maliyetlerin fiyatlara yansımadığı için 'muazzam bir avantaj' bulunduğuna işaret eden Aybar, yılın son aylarının en çok satış yapılan aylar olduğunu, belli bir satış yapılması beklentisiyle oluşan stokların da eritilmesi için bu kampanyaların yoğun olarak devam ettiğini vurguladı. Aybar 'Bence bulunabilecek en güzel fırsatlar şimdi' dedi.

Şu anda yüzde 20'den fazla zam yapılabilecek durumun oluştuğunu kaydeden Aybar, ancak sektörün hiç zam yapamadığını belirterek, şunları söyledi: 'Pazarın bu şekilde daralması elbette üretim hacmini de daraltacak bir başka risk getirdiğinden, iç pazarı canlandıracak önlemleri hep birlikte oluşturmamız lazım. Biz, zaten kampanyayla fiyatları artırmadan sunduğumuz çok cazip şartlarla bu ihtiyacı yerine getiriyoruz. Ama sadece bizim yapmamızla olmaz. Özellikle finans sektörünün bize destek olması lazım, acilen.'

FİNANSI ÇÖZEN BİR ADIM ÖNDE

Aybar 'Şu anda öyle bir ortam var ki, hangi marka finans çözümünü diğer markaların önünde oluşturur, ondan sonra öne geçer. O kadar ilginç bir ortamdayız' dedi. Satışlarda yeniden ivme yakalanması noktasında 2009'da öncelikle bir iki destekleyici tüketici alım gücünü artırıcı çözüme ihtiyaç duyulduğunu vurgulayan Aybar, şöyle devam etti: 'Öncelikle bankaların kredi vermede yılbaşında olduğu gibi kolay tüketici kredisi fırsatı yaratmaları gerekir. Bazı sektör temsilcileri vergi konusunda indirimi konuşmasına rağmen, Türkiye'nin belli ekonomik göstergeleri var. Onun için vergi için şöyle veya böyle demek doğru olmaz. Bunlar belirli bir süre sonra AB seviyelerine inecektir. Ama şu dönem vergilerin konuşulmasından öte piyasayı tetikleyici çözümlerin süratle uygulanması gerekir. Bunu başardığımız zaman işlerimiz de düzelir.'

2009'da pazar 400-450 bin olur

Otomotivde geçen yıl 594 bin adet satış yapıldığını hatırlatan Aybar, satışlarda bu yılki revizyona ilişkin, 'Normalde 2007'nin seviyesinde bir yıl bekliyorduk, ama ekimden beri çok ciddi bir daralma var. Bu daralmanın da etkisiyle, bu yıl sonunu ancak 500 binle kapatabiliriz, belki 520 bin yapılabilir diye görüyoruz' dedi. 2009'un henüz netleşmediğini belirten Aybar 'ODD'de belirlenen rakamlar, 400-450 bin arasında çıkacak gibi görünüyor.
Bunu şimdilik söyleyebiliyoruz. ODD'nin tahminleri ekim başında yapılan tahminlerdi' diye konuştu. Türkiye'nin otomotiv sektörü bazında çok ciddi bir potansiyele sahip olduğunu anlatan Aybar 'Bu potansiyele rağmen, 2008'i yüzde 10-15 daralma ile kapatacağız. Bazı kesimlerde yüzde 30 olacağı söyleniyor, ama öyle bir şey söz konusu değil' dedi.

Yenilenen Megane HB ve Coupe ilkbaharda geliyor

YeniRenault Megane Hatchback (HB) ve Coupe, 2009 yılı mayıs ayı başından itibaren Türkiye'de satışa sunulacak. Yeni Megane'ın uluslararası basın deneme sürüşü ve tanıtım toplantısı, Madrid'te yapıldı. Megane HB'in Fransa fiyatı 18 bin Euro, Coupe'nin ise 24 bin Euro olarak belirlendi. Renault Mais Genel Müdürü İbrahim Aybar, bugünkü şartlarda Türkiye için şimdiden fiyat belirlemenin çok zor olduğunu ancak Megane HB'in 40 bin YTL'den başlayabileceğini kaydetti. Aybar, Megane'ın, bayilerinin merakla beklediği bir otomobil olduğunu vurgulayarak, Türkiye'de otomotiv alanında uygulanan vergi yüzdeleri gereğince 1600 cc'nin altını getirmek gerektiğini, yeni Megane'da getirecekleri motorların her iki modelde de 1.5 litre dizel 105 beygir ve 1.6 litre 110 beygir olacağını bildirdi. Megane HB ve Coupe, renkli animasyonu okumayı kolaylaştıran analojik ve dijital ekranlı bir gösterge bloğuna sahipken, yeni Megane otomatik park freni, sürücü araçtan uzaklaştığında kapıları otomatik olarak kilitleyen eller, serbest anahtar ve motor çalıştırma kartı ve Carminat Bluetooth DVD navigasyon sistemi gibi üst sınıftan gelen bir çok donanımı aldı. Aynı zamanda 'özel tasarımlı' 3D Sound by Arkamys ses sistemi de ilk kez bu iki modelde kullanıldı.

KAMPANYA HATTI

Ticariler de indirim yarışında

Fiat Ticari Araçlar, Doblo, Fiorino, Scudo ve Ducato'yu kapsayan ve yüzde 12'ye varan indirimlerin sunulduğu kampanyasıyla dikkat çekiyor. 20 Aralık'a kadar sürecek olan kampanyada Doblo'da 3 bin 300 YTL, Fiorino'da 2 bin 900 YTL'yi aşan indirimler yapılıyor. Ducato'da ise yüzde 10'a varan indirim sunuluyor. Fiorino 17 bin 570 YTL, Doblo 18 bin 220 YTL, Scudo 28 bin 980 YTL, Ducato ise 33 bin 70 YTL'den başlayan kampanyalı satış fiyatlarına sahip.

Scania'nın kampanya kapsamındaki P, R ve 2008 yılında piyasaya sürülen G serisi çekici ve kamyonlar yüzde 0'dan başlayan alternatifli kredi tutarları ve vadeler ile satılıyor. Kampanya kapsamında yapılacak alımlarda 48 aya kadar hem YTL hem de Euro kredi kullanma fırsatı sunuluyor.

Proton-Ulumotor Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Ulubaş, yüzde 30 peşinat veren herkese 60 aya kadar kredi verdiklerini söyledi. Ulubaş, ayrıca peşinatını yüzde 50'ye çıkaran müşterilere ise 60 ay kredi imkanına ek olarak sadece yılda 2 tane ara ödeme alarak mevcut aylık taksit miktarının daha aza indirileceğini anlattı.

Koçfinans otomotiv kredisi müşterilerine, taksit ödemelerini zora sokacak durumlarda devreye girerek ödemeleri güvence altına alan, 'Kredi Koruma Sistemi'ni sundu. Sistem, standart hayat sigortası teminatlarının yanı sıra ücretliler için işsizlik, serbest çalışanlar için kaza veya hastalık, diğer tüketiciler için ise tehlikeli hastalık risklerinin gerçekleşmesi durumunda kalan taksit ödemelerini tüketici adına yapan bir sigorta ürünü.

STAR

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*