Müsteşar düşen helikopteri anlattı

Müsteşar düşen helikopteri anlattı.12978
  • Giriş : 18.06.2009 / 16:06:00

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahir Küçük, Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın helikopterindeki 2 kişiye henüz ulaşılamadığı bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Çevre ve Orman Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Mahir Küçük, Milas'ın Geyik Barajı'nda düşen yangın helikopterindeki 3 Ukraynalının yüzerek kıyıya çıktığı ancak Orman Genel müdürlüğü personeli 2 kişiye henüz ulaşılamadığı bildirdi.

Küçük, Orman Genel Müdürlüğü yangın harekat Merkezi'nde yaptığı açıklamada, Aydın Kabalar köyü mevkinde çıkan orman yangının müdahale etmek üzere Milas'tan hareket eden yangın söndürme helikopterinin Geyik Barajı gölünden su almak üzere alçaldığı sırada düştüğünü söyledi.

Yangına müdahale eden helikopterlerin Ukrayna'dan kiralandığına ve yeni göreve başladığına ve bakımları ile ilgili bir sorun olmadığına dikkat çeken Küçük, şunları kaydetti:

''Helikopterde bulunan 3'ü Ukraynalı, 2'si Türk personelden, 3 Ukraynalı yüzerek kıyıya çıkmışlar ve hastaneye sevk edilmişlerdir. Diğer Orman Genel müdürlüğü personeli 2 kişiye henüz ulaşılamadı. Kurtarma çalışmaları yoğun olarak sürdürülmektedir. İzmir ve Bodrum'dan su altı kurtarma ekipleri de olay yerine yönlendirildi. İnşallah diğer arkadaşlarımızı da kurtarırız.''

Yangın sezonunda günde 10 yangın ile karşılaşılabildiğini anlatan Küçük, yangınlarla mücadelenin devam edeceğini ifade etti.

Küçük'ün açıklamasının ardından açıklama yapan Orman Genel Müdürlüğü Koruma ve Yangınla Mücadele Daire Başkanı Nurettin Doğan da harita üzerinde yangının çıktığı ve helikopterin düştüğü bölge hakkında bilgi verdi.

Bu arada, Küçük'ün açıklamasının ardından olaya ilişkin teknik bilgilerin yer aldığı bilgi notu dağıtıldı.

Bilgi notuna göre, baraj gölünden su almak üzere alçalan helikopterle saat 13.21'de irtibat kesildi. Ukrayna tescilli KAMOV-32 tipi helikopter personelinden Ukraynalı pilotlar Viktor Litinov, Vyacesleav Serstobitov ile teknisyen Vilademir Kosel yüzerek gölet kenarına çıktı. Helikopterin Türk pilotu Tanju Tezgel ile orman muhafaza memuru Ali Ekin'e henüz ulaşılamadı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*