Müsteşardan vatandaşlara çifte müjde

Müsteşardan vatandaşlara çifte müjde.11733
  • Giriş : 27.04.2009 / 11:58:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen'den vatandaşlara çifte müjde.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Selahattin Çimen, ''Hem doğalgazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim'' dedi


Çimen, AA muhabirine yaptığı açıklamada, doğalgaz indirimi konusunu şeffaf bir şekilde yürüttüklerini belirterek, doğalgazda 2008 yılının Temmuz ayından itibaren maliyet bazlı fiyatlandırma esasına geçtiklerini anımsattı.

O tarihten sonra hiçbir aksamaya meydan vermeden maliyetleri yansıtan bir fiyatlandırma modelini uyguladıklarını ifade eden Çimen, ''Maliyet bazlı fiyatlandırma, bir Yüksek Planlama Kurulu Kararı ile metodolojisi tanımlanan bir model ve son derece şeffaf. Nasıl böyle fiyatlandırmada kalacak, son derece net. Bu metodoloji çerçevesinde hiç sürpriz olacak şekilde değil, hesabımızı kitabımızı her ay sürekli olarak, periyodik olarak yapıyoruz'' dedi.

Bu konuda fiyat ayarlaması gerektiğinde bu ayarlamayı da yaptıklarını ifade eden Çimen, şunları kaydetti:

''Önümüzde Mayıs ayından itibaren, 1 Mayıs'tan itibaren olan dönemdeki fiyatları belirleyeceğiz, öyle bir çalışmamız var. Bu ayın sonuna kadar demek ki 4-5 gün içerisinde bu çalışmaları bitirip, 1 Mayıs'tan itibaren geçerli olacak olan yeni tarifeleri açıklayacağız.''

Doğalgaz konusunda yapılacak son rakam ve hesaplamalar sonucu ortaya çıkacak bir indirim olabileceğini ifade eden Çimen, ''Bir indirim olacak ama yüzde kaç olacağını, önümüzdeki 4-5 günlük bir sürede döviz kurundaki gelişmelerden sonra yapacağımız son hesapla ortaya çıkartacağız ama küçük olmayacak bir indirimi söyleyebilirim. Böyle bir rakam çıkacağını tahmin ediyorum'' dedi.

-ELEKTRİKTE FİYATLAR AŞAĞI DOĞRU GİDEBİLİR-

Çimen, elektrikte de zammın söz konusu olmayacağını tahmin ettiğini, çünkü elektriğin en önemli girdisinin, elektriği hangi kaynaklardan üretiyorsanız o maliyet artışları olduğunu belirterek, şöyle devam etti:

''Bir tanesi kömür, bir tanesi doğal gaz ve su, hidrolik kaynaklardan ağırlıklı olarak elektrik üretiyoruz. Kömür, doğal gaz, hidrolik kaynaklar. Hidrolik kaynaklarımız da biliyorsunuz bu sene yağışlar oldukça iyi gidiyor. Dolayısıyla hidrolik üretimimiz artacak. Hidrolik üretimimizin maliyeti düşük. Oradan bir maliyet artışı yönünden bir baskıyla karşılaşmayacağız. Doğalgaz fiyatları bir iniş trendinde. İşte doğalgazda nasıl vatandaşa indirim yapıyorsak, elektrik üretiminde de bu maliyetler olumlu yansıyor. Kömürde ciddi bir maliyet artışı yok. Dolayısıyla elektrikte de zammın söz konusu olacağını düşünmüyoruz. Aksine hesaplarımıza göre olanı belirlemek üzere önümüzdeki süreçte indirim olabilir. Dolayısıyla hem doğalgazda hem elektrikte fiyatların yukarı doğru değil, aşağı doğru gideceğini söyleyebilirim. Gerçek indirim oranı bu hesaplamaların sonucunda ortaya çıkar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*