Musul Konseyi temsilcisi Keller'den Türkiye'ye tarihi çağrı

  • Giriş : 06.11.2007 / 08:24:00
  • Güncelleme : 06.11.2007 / 08:28:57

Musul Vilayet Konseyi'nin BM daimi temsilcisi Keller, dünya kamuoyuna çağrıda bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kuzey Irak'taki 63 Kürt aşiretinin biraraya gelmesiyle oluşturulan Musul Vilayet Konseyi'nin BM daimi temsilcisi İsviçreli hukukçu Keller, Musul Vilayeti'nin hukuki durumunun tartışmaya açılması için dünya kamuoyuna çağrıda bulundu

1992 yılında Kuzey Irak'taki 63 Kürt aşiretinin biraraya gelerek oluşturduğu Musul Vilayeti Konseyi'nin BM nezdinde daimi temsilcisi olan İsviçreli hukukçu ve arabulucu J. Anton Keller, ADAM Sosyal Bilimler Araştırma Merkezi'nin düzenlediği “Musul Vilayeti'nin Yeniden Doğuşu mu?” başlıklı bir panele katılmak üzere geçtiğimiz günlerde Türkiye'ye geldi. 1926 yılında İngiltere ile Türkkiye arasında imzalanan Ankara anlaşması ve daha sonra Irak'ın 1932 yılında bağımsızlığını kazanmasını takiben Musul Vilayeti'nin (Musul, Erbil, Duhok, Süleymaniye, Kerkük ve Diyala'yı kapsıyor) statüsünün tam olarak netlik kazanmadığını kaydeden Keller, Musul Vilayeti'nin Türkiye'ye ya da Irak'a bağlanması veya özerklik kazanması konusunun tartışmaya açılması gerektiğini savundu.

TÜRKİYE TAKİPÇİSİ OLSUN

Gazetemize yaptığı açıklamada, Keller, uluslararası haklardan doğan bir kararla Musul Vilayeti'nin kurulduğunu söyleyerek bu konseyin de uluslararası hukukta bir yeri olduğunu söyledi. Fakat tüm bunların BM tarafından harekete geçirilebilmesi için birilerinin bu mekanizmayı çalıştırması gerektiğini, bunu da Türkiye'nin yapabileceğini söyleyen Keller, “Türkiye, 1926 Ankara Anlaşması'nda imzası olan bir ülke olduğu için BM'ye bu anlaşmanın takipçisi olun diyebilir. Ve bu şekilde, Türkiye konseyin arkasına bir güç vermiş olur. Sonuç olarak Konsey kararlarda denetim hakkı elde ederse o zaman vilayet özerklik isterse özerklik, Türkiye'ye bağlanalım derse Türkiye'ye bağlanır” dedi.

1992'DE ANKARA'DA TOPLANTI...

Musul Vilayet Konseyi 1992 yılında Kuzey Irak'ta yer alan 65'e yakın aşiret liderinin bir araya gelerek oluşturulan bir konsey. Konsey'in BM temsilcisi Anton Keller, Musul Vilayeti Konseyi'nin Ankara'da toplandığı yıl olan 1992'de Türkiye'ye gelerek bir takım üst düzey görüşmelerde bulundu. O dönemde Kuzey Irak'ta yer alan birçok değişik parti ve aşiret liderinden oluşan 315 kişilik heyetten oluşan Musul Vilayet Konseyi temellerinin atıldığı 1992 yılından sonra çeşitli dönemlerde yeni deklarasyonlar da yayınladı.

Musul Vilayeti'nde Kürdistan hayal!

“Musul Vilayeti hiçbir şekilde Kürdistan'a dönüşemez.” diyen Keller, uluslararası anlaşmaların hiçbirinde Kürdistan geçmiyor. Böyle bir tanım kullanılamaz. Kürdistan sahte bir umuttur. Sonuç olarak Musul'daki Kürt aşiretleri Musul Vilayeti konseyinin altına imzalarını attılar. Kürdistan'la Musul vilayeti iki ayrı kavram. Burada bir Kürdistan'ın kurulması anlaşmaya göre hukuksuz bir durumun doğmasına yol açar. Musul vilayetinin hiçbir ülkenin kullandığı bir araç haline gelmesini istemem. Anlaşmaya göre taraf ülkeler onay vermediği sürece burada kurulacak bir Kürdistan'ın varlık göstermesi mümkün değil” şeklinde konuştu.

Aşiret lideri Surçi: Irak bizi yok sayıyor

Konsey'in önde gelen liderlerinin katılımıyla İstanbul'da yapılması planlanan toplantı için İstanbul'a gelişlerinin engellendiği iddia edilen 4 aşiret liderinden biri olan Nedim Surçi gazetemize yaptığı açıklamada, hem kendi sınırları dahilinde hem de uluslararası alanda Musul Vilayet Konseyi'nin sesini duyurmaya çalıştıklarını ve bu amaçla geniş çaplı bir konferans düzenlemek istediklerini kaydetti. “Burada bulunan tüm etnik unsurların (Arap, Kürt, Türkmen, Asuri vs ), demokratik bir şekilde ortak katılımıyla haklarımızı arıyoruz. Irak hükümeti bizi çoğu kez yok sayıyor.” diyen Surçi, “Bu bölgede bulunan tüm halkların demokratik bir ortamda nereye, Irak'a veya Türkiye'ye veya başka bir yere yakınlaşmak istediklerini tartışıyor ve bölgede çeşitli araştırmalar yürütüyoruz.” dedi. İstanbul toplantısı için Türkiye'ye gelişleri engellenen diğer aşiret liderlerinin isimleri isi şöyle; Almanya'da yaşayan eski Dohuk valisi, Saddam dönemi eski Tarım Bakanı ve yazar Musul Vilayet Konseyi Genel Sekreteri Muhammed Sıddık Mahmut, Hollanda'da mülteci olarak yaşayan ve Kerkük bölgesindeki petrol yataklarında önemli bir paya sahip olan Mama Seny aşiretinin lideri Müşir Hadi Ahmet, Musul vilayetine ait tapu kayıtlarını elinde tutan ve şuanda Kuzey Irak'ta bulunan Surçi aşiretinden Nedim Surçi, Süleymaniye'de yaşayan ve tapu sicillerinden sorumlu olan Şeyh Saleh.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious