Musul'da toprak mücadelesi Irak'ı ikiye böldü

Musul'da toprak mücadelesi Irak'ı ikiye böldü.31046
  • Giriş : 05.04.2008 / 22:00:00

Irak'ın petrol zengini kenti Musul, Sünni Araplarla Kürtler arasındaki mücadele yüzünden ikiye bölünmüş durumda.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Kürtler, anlaşmazlıkların çözümü için yapılacak referandumdan ümitli. Sünni Araplar ise bölgede güç kazanmak için bu kez güçlü olarak katılacakları seçimleri bekliyor.

Musul, Irak'ın petrolce zengin kentlerinin başında geliyor. Kentte, Sünni Araplarla Kürtler arasında bir iktidar ve toprak mücadelesi hakim.

Los Angeles Times yazarı Ned Parker'a göre bu mücadele, Kuzey Irak'taki yönetimle Bağdat yönetiminin sınır konusundaki anlaşmazlıklarını etkileyecek.

Kürtlere göre, Sünni Arap milisler ve suç şebekeleri kendilerini kentten göç etmeye zorluyor. Sünni Araplara göre de Kürtler, bu kenti Kuzey Irak sınırlarına dahil etmeye çalışıyor.

"Kaosun ardında El Kaide var"

Sünniler, Kürt milisleri Musul'da etnik temizlik operasyonları yapmakla suçluyor. Irak hükümeti ve Amerikan ordusuna göre, Irak'taki bu kaosun ardında El Kaide var.

Onlara göre El kaide, Irak'ın kuzeyinde güvenli bir bölge arayışında ve sünni araplardan besleniyor. Ancak yazara göre, Musul'daki bu mücadele 2003'te başladı.

Kürtler, Musul'a milis gönderdi, kentteki Arap nüfusun ciddi oranda azalmasına neden oldu. Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nda 2003-2005 yılları arasında Irak istihbaratı biriminden Wayne White da bu görüşü doğruluyor.

White'a göre Musul, El Kaide Irak'ta örgütlenmeden önce, Sünni Araplarla Kürt peşmergeleri arasında bir mücadele alanıydı. Kürtler, Musul'un kuzey ve doğu bölgelerinde hak iddia ediyor. Peşmergeler fiili olarak tartışmalı bölgelerde hakim durumda. Bu bölgelerde artık Kürt bayrağı dalgalanıyor.

Kürtler: "Çözüm referandum"

Kürtlere göre tartışmalı bölgeler için çözüm yolu referandumdan geçiyor. 2005 seçimlerini boykot eden Araplar ise önümüzdeki ekim ayındaki seçimlere bel bağlamış durumda.

Araplar, yeni seçimlerle birlikte hükümette gerçek bir güç kazanacaklarına ve Kürtlere karşı ellerinin güçleneceğine inanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious