Muş'un şebeke suyuna lağım suyu karışmış

  • Giriş : 15.05.2006 / 00:00:00

Muş Belediye Başkanı Necmettin Dede, şehir merkezinde lağım suyunun içme şebeke suyuna karıştığı belirterek, kentte içme suyu sıkıntısının çekildiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Başkan Dede, Muş'ta yıllardan beri su sıkıntısının yaşandığını dile getirerek, eskiyen su şebeke borularının ile kanalizasyon şebekelerinin birbirine yakın olduğu için oluşan patlaklar nedeniyle içme suyuna lağım suyunun karıştığını söyledi.

Şehir içme ve kanalizasyon şebekelerinin çok eski olduğunu anımsatan Dede, bu şebekelerin yenilenmesi gerektiğini dile getirdi. Dede, Kaniya mevkisinden Muratpaşa Mahallesi'nde bulunan su deposuna kadar olan kısımda çelik borular döşendiğini kaydetti.

Dede, "İçme suyunun kaynağından depoya kadar tertemiz geliyor. Ancak şehir içerisinde içme suyu ve kanalizasyon borularının birbirine oldukça yakın olmasından ötürü çatlayan ve kırılan borulardan içme suyuna lağım suları karışıyor. İçme suyu ve kanalizasyon şebekesi oldukça eski olduğu için patlak ve çatlamalar sürekli oluyor. Bu sebeple de sağlıklı su vermek mümkün değil" dedi.

Dede, bu sıkıntılar nedeniyle kent halkının sağlıklı su tüketemediğini ifade ederek, kısıtlı imkanlarla bu sorunu gidermek için çalıştıklarını vurguladı.

Eski şebekenin yenilenmesi için yaklaşık 14 milyon YTL'ye ihtiyaç duyulduğunu anlatan Dede, sorunun çözümü için gerekli projelerin hazır olduğu kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious