Müteahhitlerden grev çağrısı

Müteahhitlerden grev çağrısı.12432
  • Giriş : 07.04.2008 / 17:13:00

Tellioğlu, "Son bir yıldır sıkıntılı olan sektör üst üste gelen zamlarla adeta dibe vurdu" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tüm İnşaat Müteahhitleri Federasyonu Genel Başkan Vekili Tahir Tellioğlu, son bir yıldır sıkıntılı olan sektörün üst üste gelen zamlarla ''adeta dibe vurduğunu'' kaydederek, sektöre grev çağrısı yaptı.

Tellioğlu'nun yazılı açıklamasında, başta Çin olmak üzere değişik ülkelerin Türkiye'den demir-çelik taleplerinin iç piyasada fiyatın yükselmesine neden olduğu belirtilerek, ''bazı büyük demir tacirlerinin stoka girmesinin piyasayı daha da kızıştırıp, inşaat sektörünü zor duruma soktuğu'' ifade edildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Edindiğimiz bilgiye göre, yurt dışına piyasa fiyatının çok daha altına satılan taahhütlü malın Mayıs sonuna kadar teslimatı yapılacak ve ondan sonraki üretim daha ciddi oranda iç piyasaya yönelik olacak, fiyat düşecektir.

Bizler de fiyatın düşmesine katkı sağlamak amacıyla Federasyon bünyesindeki dernekler ile bu alanda çalışan diğer sivil toplum kuruluşlarına, bütün meslektaşlarımıza ve TOKİ Başkanlığına daha büyük zararlara uğramamak için aciliyeti ve ehemmiyeti açısından gereklilik arz etmeyen bütün inşaatlarda Mayıs sonuna kadar paydos edelim ki sektörü demir çelik krizinden kurtaralım. Aksi takdirde yüzde 10
karlarla TOKİ'den iş alan müteahhitlerin demir-çelik ürünlerine gelen yüzde 50'yi aşan zamları dengeleyip, işi bitirip teslim etmeleri mümkün değildir. Hepsi batacak, işleri yarım kalacak ve daha büyük zararlar oluşacaktır.''

Bayındırlık ve İskan Bakanlığının sektörün sorunları ile ''ilgilenmediği'' savunulan açıklamada, ''Sayın Bakanımıza ya sektörün sorunları ile ilgilenmesini, bunlara çözüm üretmesini ya da istifa etmesini, kendilerinin affına sığınarak sektör menfaati açısından talep ederiz'' denildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious