Müthiş Beyinli Türk

  • Giriş : 09.10.2006 / 00:00:00

AIDS´de erken tanı için yüz binlerce dolarlık cihazlar gerekli. En ucuz test 200 dolar. Harvard´lı Türk doktor Utkan Demirci, sorunu çözen müthiş bir buluş yaptı.İşte o buluş

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


Müthiş beyin

Türk bilimadamı, 2 hafta süren AIDS testini, sadece 10 cent´lik bir aletle yarım saate indirdi. Müthiş buluş, milyonlarca kişinin hayatını kurtaracak.

Dünyayı değiştiren Türk
Amerika´da Harvard Tıp Fakültesi ile Harvard-MİT Sağlık Bilimleri ve Teknolojileri Bölümü´nde öğretim görevlisi olan Türk bilimadamı Dr. Utkan Demirci (28), bilim dünyasında yankı yaratan bir buluşa imza attı. Biyoteknoloji alanında adını "dünyayı değiştirecek 35 bilimadamı" listesine yazdırmayı başaran Demirci, AIDS´e yol açan HIV virüsünün 2 hafta süren teşhis süresini, yeni buluşu ile yarım saate indiriyor. Demirci´nin bulduğu mini alet, kana karışmış HIV virüsünün saldırdığı beyaz kan hücrelerinin çok ucuza ve hızlı bir şekilde tespit edilmesini sağlıyor.

Şimdi de kalbe el attı
Gelişmiş ülkelerde testin yapılmasına imkan veren makinenin fiyatı 200 bin dolar civarında. Utkan Demirci´nin portatif ve ´kullan-at´ tekniği ile geliştirdiği alet ise sadece 10 cent´e satılıyor. Türk doktorun bu müthiş buluşu sayesinde, az gelişmiş ülkelerde milyonlarca kişinin hayatı kurtulabilecek. Alet, Afrika´da bir dağın tepesinde bile hastalığın tespit edilebilmesine olanak tanıyor. Demirci, AIDS dışında kalp üzerinde de çalışıyor. Yeni hedefi, hücrelerden doku oluşturup, kalp gibi organları bir yazıcı ile sayfa yazarmış gibi yapabilmek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious