Müthiş projeye uyanık şöför yaması

Müthiş projeye uyanık şöför yaması.17048
  • Giriş : 07.11.2008 / 23:24:00

Yamalı yolları önlemek için deneme amaçlı yapılan dünyanın ilk bor katkılı beton şehirler arası kara yolununun yapımı sırasında üzerinden bir kamyonet geçti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yolların çeşitli şartlardan etkilenerek çukurlaşıp daha sonra da kapanmasının önüne geçilmesi için dünyada ilk kez Ordu-Sivas arasında yapılan ilk şehirler arası bor katkılı beton yola yama yapıldı.

Edinilen bilgiye göre, bor asfalt betonun döküldüğü ilk gece görevlilerin olmamasını fırsat bir kamyonet sürücüsü, yoldaki trafik uyarı levhalarını kaldırarak henüz kurumamış olan yoldan geçti. Plakası belirlenemeyen söz konusu araç tek tarafı 1 kilometre, toplam uzunluğu 2 kilometre olan yolda 20-25 metre gittikten sonra yönünü yolun hemen altında bulunan mahalleye çevirdiği görülüyor. Betonun çok yeni olması sebebiyle yolda izler, yüzey bozuklukları ve çukurlar oluştu. Bunun üzerine, ulaşımı aksatacak kadar hasara neden olan kamyonetin geçtiği yerler kırılarak, yeniden bor katkılı beton ile kaplandı.

Kamyonetin geçtiği yerlerdeki bozukluk belirgin bir şekilde görülürken, diğer alanlarda gözle fark edilebilecek kadar bir yıpranma yok. Mahalle sakinleri, ilk bor katkılı beton yolun yamalanmak zorunda kalınması karşısında oldukça üzgün. "Bu yol bizim için çok önemli bir adımdı çünkü daha öncesinde burada bir türlü düzen tutmayan bir yapı vardı. Biz onun insanlık için de çok önemli bir adım olmasını istiyorduk." diyen Mustafa Erdoğan, "Ama gelin görün ki bütün bunları hiç düşünmeyen, düşüncesiz ve bencil birisi geliyor görevlilerin olmamasından istifade ederek yolun trafiğe kapalı olduğunu gösteren levhaları kaldırıyor ve yolu bozuyor. Çok üzgünüz, biz her gün bu yoldan geçerken gururlanıyorduk. Hatta burada bu yapıldı ise hayatta karşımıza çıkan diğer güçlükleri de yenebiliriz diye düşünüyorduk. Bu, her şeyin insanda başlayıp insanda bittiğini gösteriyor. İnsanınız eğer değerlerle süslenmemişse en çok değer verdiğiniz şeyi böyle düşüncesizce tahrip edebiliyor." diye konuştu.

Trafik levhalarını kaldırarak yola giren kişinin ne düşünerek böyle bir davranış içine girdiğine anlam veremediğini aktaran Mehmet Çelik ise, "Tabi böyle şeylerin olmaması lazım, hiç yaşanmaması lazım ama olmuş, birisi gelmiş girmiş bu açık açık görülüyor. Bunlar korunması gereken çabalar, bunlara herkesin dikkat göstermesi gerekiyor. Aslında mahalleye az daha uzakta diğer bir yerden de ulaşım var. Aracın geçtiği yer tek ulaşımın olduğu nokta değil. Biraz daha ileriden giriş yapılarak da mahalleye gelinebiliyor." şeklinde konuştu.

Yola bu şekilde zarar verilmesinden üzüntü duyduğunu aktaran Salih Geçtinli de, "Bunlar, bunun gibi yatırımlar korunacak ki başkaları gelsin, diğer yatırımlar da yenilikler de yapılsın. Bunlara zarar verilirse diğerleri nasıl olacak? Bunlara hepimizin dikkat etmesi gerekiyor. Yamalı yolları önlemek için deneme amaçlı yapılan yolların yamalanmasına kaderin bir cilvesi de demek istemiyorum." ifadelerini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*