Mutlu evlilik hoşgörüden geçiyor

  • Giriş : 26.07.2006 / 00:00:00

Uzmanlar, mutlu bir evliliğin eşler arasında 'anlayış'tan geçtiğini belirtiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yeni evli gençlere "Ortak ilgi alanlarınızı bulun. Canınız sıkkın iken tartışmayın. Tenkitten uzak durun. Beğendiğiniz yönlerini takdir edin. Olumlu yönlerini bulmaya çalışın. Ailesi hakkında olumsuz sözler söylemeyin. Onu kimseyle kıyaslamayın." tavsiyesinde bulunan uzmanlar, "Arkadaşları ile geçirdiği zamanı kısıtlamayın. Kendinize ait uğraşlar bulun. İşinizi eve getirmeyin. Evde kendinize özen gösterin. Bu tür davranışlar yerine bazı şeylere dikkati ederek, evliliğinizi, mutlu bir yuva haline dönüştürebilirsiniz." diyerek, evlilikte haklılığın aranamayacağının altını çiziyor.

Türkiye aile mahkemelerinin ilk bilirkişisi olan Sosyal Hizmet Uzmanı Avukat Ahmet Köse, mutlu bir evliliğin eşler arasında 'hoşgörü ve anlayıştan' geçtiğini söyledi.

Köse, özellikle yeni evlenen gençlere şu tavsiyelerde bulundu; "ıÜüMutlu çiftlerde eşler geldikleri aileden sağlıklı bir uzaklaşma gerçekleştirirler. Yani, kendi anne ve babaları (ve kardeşleriyle) bağlarını koparmadan onlardan ayrılmayı başarırlar. Ebeveynlik konusunda eşler arasında uzlaşma sağlanmıştır. Çocuklarına nasıl davranacakları, hangi konularda nasıl tavır takınmaları gerektiği konusunda fikir birliğine varmışlardır. Hayatın zorluklarına birlikte göğüs gererler. Zor günlerde birbirlerine destek olmayı başarırlar. Mutlu evliliklerde de tartışmalar olur. Ancak bu çiftlerde eşler bireysel farklılıklarını kabul ederler. Tartışma sırasında öfkelerini kontrol etmeyi becerirler. Tartışma yıkıcı değil, tam tersine yapıcı olur. Bundan sonra tartışılan konuyla ilgili ne yapılacağıyla (veya yapılamayacağıyla) ilgili bir sonuca varılır. Böylelikle, her tartışmadan sonra eşler birbirlerini daha iyi tanıdıklarını ve ilişkilerini daha iyiye götürdüklerini hissederler. Gülmenin ilişkide önemli bir unsur olduğu düşünülmektedir. Birlikte gülen çiftlerin daha mutlu oldukları görülmüştür. Eşlerden birinin bir sıkıntısı veya sorunu olduğunda,diğeri ona destek olur. Eşler birbirini nasıl rahatlatacağını bilir ve bunu başarır. Mutlu çiftler ilişkilerinin başında birbirleriyle ilgili yarattıkları romantik hayalleri hayatta tutmayı becerirler. Eşlerinin nasıl biri olduğuna dair idealize ettikleri imaj hala, aşağı yukarı, aynıdır. İlk günlerde eşleriyle ilgili düşündüklerini bir yerlerde hala yaşatırlar."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious