Mutlu olmak kendi elimizde

  • Giriş : 29.11.2006 / 00:00:00

Güzel bir evi, iyi bir eşi, tatlı bir çocuğu olan ve maddi açıdan hiçbir sıkıntı çekmeyen biri 'bile' mutsuz olabilir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sosyal Hizmet Uzmanı Avukat Ahmet Köse, "Hüzün genelde dış etkenler tarafından iç dünyamızı alt üst ederken, mutluluk içimizde büyütebileceğimiz bir duygu olarak karşımıza çıkıyor. Güzel bir evi, iyi bir eşi, tatlı bir çocuğu olan ve maddi açıdan hiçbir sıkıntı çekmeyen biri 'bile' mutsuz olabilir; ama unutmamamız gerekiyor ki, mutlu olmak kendi elimizde" dedi.

Köse, kişinin üzülmesi için mutlaka çevresinde olan olumsuz bir şeyden etkilenmesi gerektiğini; ama mutlu olabilmek için elinin altında sayısız fırsat bulunduğunu söyledi. Bu fırsatları görebilmek ve değerlendirebilmenin önemli olduğunu belirten Köse; "Bu nedenle mutluluğu bazı 'sıfatlarda' değil, kendimizde ve sevdiğimiz insanlarda aramak daha doğru olacaktır. Güzel bir evi, iyi bir eşi, tatlı bir çocuğu olan ve maddi açıdan hiçbir sıkıntı çekmeyen biri 'bile' mutsuz olabilir. Elindekilerin değerini bilen ve kendisiyle barışık olanlar için ise, mutluluk hiç de uzak bir kavram değildir." dedi.

Köse'ye göre işte mutluluğa giden yolda atılması gereken adımlar: "Birçoğumuz mutluluğu, ileride yakalayacağımız iyi bir iş, ev ya da eşimiz olduğunda sahip olacağımız bir duygu olarak düşünürüz. Ancak bu hedeflerimize ulaştığımız zaman, mutluluğumuz genelde kısa sürer ve mutlu olmak için yeni bir hedefin peşinde koşmaya başlarız. Örneğin; evimizi yenilemeye çalışır ya da güzel hediyeler alma çabası içerisine gireriz. Bu nedenle piyango kazanmak ya da terfi etmek gibi olaylar gerçek değil, yapay mutluluğa neden olurlar. En iyisi yaşamınızda sevdiğiniz şeylerin bir listesini çıkarın ve zaman zaman bunları kendinize hatırlatın. Sürekli geleceği düşünmeyi önlemek için yaşamınızın şu anki halinin de değerini bilmeniz gerekiyor. Çoğumuz yaşamımızda yanlış giden şeyleri daha çok önemser, güzel şeylerin farkına bile varmayız. Ancak en kötü durumda bile mutluluk getirecek küçük bir yön bulunabileceğini unutmayın. Bunun içinyaşamınızdaki her şeyin doğru olduğunu düşündüğünüz zamanlar mutlaka olmuştur. Belki bütün gün dağda kayak yaptınız ya da parkta dolaşıp sararmış yaprakların fotoğrafını çektiniz. Özetle, günü sevdiğiniz bir etkinlikle geçirdiniz ve zamanın nasıl geçtiğini anlamadınız. Boş oturmak yerine, zevk alacağınız bir hobi bulmaya çalışın. Seçeneklerinizi gözden geçirin; mutlu ve mutsuz insanlar arasındaki önemli bir fark; seçeneklerin farkına varıp varmamaktır. Aynı işyerinde çalışan ve patronu memnun etmenin çok zor olduğunu düşünen iki çalışandan biri, durumunun umutsuz olduğunu düşünürken, diğeri terfi etmeyi ya da başka bir iş yerine geçmeyi düşünebilir. Umutlu olan çalışan belki aynı iş yerinde çalışmaya devam edecek, ancak bunun kendi seçimiyle olduğunu bildiği için diğerinden daha mutlu olacaktır. Daha fazla seçeneğiniz olduğunu hissettiren arkadaşlara ve hobilere sahip olmak, mutluluk yolunda herkesin atması gereken bir adım. Araştırmalar, bilgisayar kullanan insanların kullanmayanlara oranla daha mutlu olduğunu gösteriyor. Bunun nedeninin, bilgisayar kullananların bazı imkanların farkına varabilmesi olduğu söyleniyor. Bilgisayar kullanarak sizinle ortak ilgi alanlarına sahip insanları da bulabilirsiniz."

Sosyal Hizmet Uzmanı Avukat Ahmet Köse, özetle mutlu olmanın koşulunun yeni şeylerin peşinde koşmaktan çok, anın ve sahip olunanların değerini bilmek olduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious