'Mutluluk' filmine insan hakları ödülü

'Mutluluk' filmine insan hakları ödülü .16554
  • Giriş : 20.10.2007 / 15:30:00

Avrupa Konseyi ve Strasbourg'daki Odyssee sineması, Abdullah Oğuz'un yönettiği, Zülfü Livaneli'nin romanından uyarlanan Türk-Yunan ortak yapımı, ''Mutluluk'' filmine insan hakları ödülü verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Odyssee sinemasında düzenlenen törende ödülü, yönetmen Abdullah Oğuz Strasbourg'a gelemediği için filmin senaryosuna ilham kaynadığı olan romanın yazarı Zülfü Livaneli aldı.

Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Tery Davis, törende yaptığı konuşmada, ''Avrupa Konseyinin en önemli çalışma alanının insan hakları, kültür ve sanat olduğunu'' hatırlatarak, ''Kültür ve sanatın, ırkçılık ve ön yargıyla mücadelede en iyi ilaç olacağına inanıyoruz'' dedi.

Ödülü veren jüri başkanı Fransız Büyükelçi Bruno Gain ise yaptığı konuşmada, oy birliğiyle ödülü ''Mutluluk'' filmine verdiklerini belirtti ve filmin jüri üyelerini çok etkilediğini söyledi.

Avrupa Konseyinin daimi delegeler komitesindeki 7 büyükelçiden oluşan jüri önceki gün aldığı kararda, Eurimages'dan da destek alan filmi, oy birliğiyle insan hakları ödülüne layık görmüştü.

Avrupa Konseyi bünyesinde faaliyet gösteren Eurimages, Amerikan Hoolywood sinemasının rekabetine karşı, Avrupalı ortak yapım filmlere maddi destek sağlıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious