Mutluluk genlere bağlı!

Mutluluk genlere bağlı!.13460
  • Giriş : 22.08.2008 / 09:47:00

Mutluluğun genlere bağlı olduğu, çevrenin etkisinin yalnızca yüzde 10 olduğu belirlendi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Mutluluk nedir? sorusu kişilerin, genellikle kendi yaşantılarından yola çıkarak, şahsi cevaplar verdikleri sorulardan biridir. Yani mutluluğun tanımı genel olarak aynı olsa da özüne inildiğinde kimi için aşk, kimi için para, kimi içinse sağlık olabiliyor. Peki bizler mutluluğun kaynağını ararken yapılan bilimsel araştırmalar neler söylüyor?

Huzurevine gitmek mutluluk veriyor: İnsanı mutlu eden davranışlara örnek olarak huzurevine gitmek ya da birine yardım etmek gösteriliyor. California Üniversitesi'nden Psikolog Sonja Lyubomirsky ve ekibinin araştırmalarına göre iş, aile, sosyal hayatının mutluluk üzerinde etkisi yüzde 10, genetik özelliklerde yüzde 50, davranışlarda ise yüzde 40 oranındadır.

Para mutluluk getirmiyor: ABD deki Illinois Üniversitesi'nin bir araştırması paranın da mutluluk getirmediğini söylüyor. Temel ihtiyaçlarını karşılayabilen insanlar daha fazla para sahibi olduğunda daha mutlu olmuyor.

Mutluluk için uzun süreli ilişki şart: Uzun süreli ve sevgi dolu bir ilişki mutluluğu artırıyor. Bu o kadar önemli ki eşini kaybedenler eski mutluluklarını yakalayamıyor.

Mutluluk düzenli egzersizde: Hollanda'da 8 bin kişi üzerinde yapılan araştırmada düzenli egzersiz yapanların daha mutlu olduğunu kanıtlandı. Egzersiz, mutluluk hormonu endorfin salgılanmasına yardımcı oluyor.

Çikolata koklayın, mutlu olun: İngiltere'deki Westminster Üniversitesi uzmanları mutluluğun bağışıklık sistemini güçlendirdiğini ortaya koydu. Çikolata koklamak ya da müzik dinlemek kadar küçük mutluluklar bile tükürükteki antibakteriyel dokuları arttırıyor. Ayrıca kanda bulunan ve kalp hastalıklarına yol açabilen proteinlerin miktarı azalıyor. Avustralyalı uzmanlara göre çikolata, cips gibi yağ oranı yüksek yiyecekler insanı daha mutlu yapıyor.

Yaşlılar daha mutlu: Sydney Üniversitesi uzmanları, yaşlıların beyninde korku ve mutsuzluk merkezinin zayıfladığını, mutluluk duygusunun daha yoğunlaştığını buldu.
Mutluluk güzellikte değil: İngiltere'deki Manchester Üniversitesi'nde yapılan bir araştırma dişlerini yaptıranların, yamuk ve çirkin dişlilerden daha mutlu olmadığını gösterdi.

Mutluluk, sürekli bir duygu olmaktan çok artık her şeyde arayıp, bulmaya çalıştığımız bir ihtiyaç: İngiltere'nin en köklü okullarından 150 yıllık Wellington College'da artık seçkin öğrencilere haftada zorunlu dersler arasında 2 saatlik süreyle mutluluk dersi veriliyor. Bu derste hem mutluluk üzerine felsefi tartışmalar ve bilimsel araştırmalar konu alınıyor hem de düzenli uyku, egzersiz ve sağlıklı beslenmenin mutluluk için ne kadar önemli olduğu anlatılıyor. İngiltere'de devlet liselerinde de mutluluk üzerine kitaplar okutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*