Mutluluktan göz yaşlarına hakim olamadılar

Mutluluktan göz yaşlarına hakim olamadılar.13030
  • Giriş : 25.02.2008 / 14:26:00

Demokrasiye aykırı olarak yıllardır üniversitelerde devam eden başörtüsü yasağı sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Anayasa'nın 10. ve 42. maddelerinde yapılan değişikliğin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından onaylanarak Resmi Gazetede yayınlanmasının ardından, Erciyes Üniversitesi'nde yasanın uygulanmasıyla başörtülü öğrenciler derse girmeye başladı.

Yasağın kalkması başörtülü öğrenciler arasında büyük bir sevinçle karşılandı. Okula geldiklerinde yasanın uygulandığından emin olamayan öğrencilerin gözleri fakülte binalarındaki güvenlik görevlilerini aradı. Görevlileri bulamayan öğrenciler yasağın tamamen kalktığına ve yasanın uygulanmaya başladığından emin olarak başörtülerini çıkartmadan derse girdi.

Kayseri Erciyes Üniversitesi'nde, sabah saatlerinde fakülte binalarına gelen başörtülü öğrenciler, başörtülerini çıkartmadan derse girdiler. Başörtüsü yasasından önce, kapalı öğrenciler, fakülte binası giriş kapısında başörtülerini çıkartarak derse girebiliyorlardı.

Sabah saatlerinde üniversite kampüsünde bulunan Nuri Cıngıllıoğlu Fen Edebiyat Fakültesi ile Atatürk Sağlık Yüksekokulu'na gelen başörtülü öğrenciler, türbanlarını çıkarmadan sınıflarına kadar gittiler. Daha önce, fakülte binasının giriş kapısında başlarını açarak içeri giren öğrenciler, bu uygulama sonrasında rahatlıkla türbanlarını çıkarmadan derse girdiklerini ifade ederek sevinçlerini dile getirdiler.

Fen-Edebiyat Fakültesi ve Atatürk Sağlık Meslek Yüksekokulu binalarının giriş kapısında sürekli görev alan güvenlik görevlilerinin bugün yer almaması ise dikkat çekti. Öğrenciler de güvenlik görevlisinin olmamasını şaşkınlıkla karşıladılar.

Atatürk Sağlık Yüksek Okulu'nda öğrenim gören bir grup öğrenci okul binası önünde toplandı. Yasağın tam olarak kalktığından emin olamadıkları için içeriye giremediklerini belirten öğrenciler, yasanın uygulanmaya başlandığını öğrendiklerinde sevinçlerini gizleyemedi. Atatürk Sağlık Yüksekokulu'nda öğrenim gören, ancak adını ve hangi bölümde okuduğunu söylemek istemeyen başörtülü bir öğrenci yasağın tamamen kalktığını öğrencince göz yaşlarına hakim olamadı. Sevinçten hıçkırarak ağlayan öğrenciyi arkadaşları sakinleştirmeye çalıştı. Bir süre oturduğu yerden kalkamayan türbanlı öğrenci arkadaşlarının yardımıyla sınıfına gitti.

Nuri Cıngıllıoğlu Fen Edebiyat Fakültesi Çin Edebiyatı 3. sınıf öğrencisi Hikmet Tın sevinçten konuşamadığını belirtti. Yıllardır başlarını açarak okula girmek zorunda kaldıklarını anlatan Tın, "Tarifi imkansız bir mutluluk yaşıyorum. Yıllardır okula geldiğimizde başımızı açıp çıkarken tekrar kapatmak zorunda kalıyorduk. Şuanda başı açık arkadaşlarımızla eşit duruma geldik. Çok zor günler geçirdik. Sabrettik ve çok şükür sonunda bu yasaktan kurtulduk" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious