Muttaki, Lübnan krizini görüştü

  • Giriş : 11.08.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Başbakan Erdoğan ve Bakan Gül'le Lübnan krizini görüştü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'ye gelen İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki'nin Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ve Dışişleri Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Abdullah Gül'le yaptığı görüşmede Lübnan'daki gelişmeler ele alındı. Mutteki, Birleşmiş Milletler'in (BM) Lübnan'la ilgili hazırlamayı planladığı karar tasarısının dengeli bir zemine oturması için Türkiye'nin ağırlığını koymasını ve gerekli girişimlerde bulunmasını istedi.
Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki ile Dolmabahçe'deki Başbakanlık Ofisi'nde gerçekleşen görüşmenin ardından konuk Bakan Mutteki onuruna verdiği akşam yemeği için Çırağan Sarayı'na geldi.

Bu arada, Dışişleri Bakanlığı yetkililerinden alınan bilgiye göre, bir kısmına Başbakan Erdoğan'ın katıldığı ve daha sonra iki ülke Dışişleri Bakanı arasında devam eden görüşmede, Lübnan'daki gelişmeler ele alındı.

İran Dışişleri Bakanı Mutteki, Yemen ve Mısır ziyareti öncesinde Türkiye'yi ziyaret edip Lübnan'daki gelişmeler hakkında fikir alışverişinde bulundu. Mutteki, Lübnan'daki olayların yatışması amacıyla bölgede sürdürülen çabalar sonucunda BM'de muhtemelen yarın ortaya çıkacak karar tasarısının dengeli bir zemine oturması için Türkiye'den ağırlığını koymasını ve bu konudaki girişimlerini sürüdürmesini talep etti.

İslam Konferansı Örgütü'nün son olarak Malezya'da düzenlenen toplantıda aldığı kararların uygulanması için de Türkiye'den girişimlerde bulunmasını isteyen Mutteki, Türkiye'nin özellikle Batılı ülkeler nezdinde girişimlerde bulunmasını arzu ettiklerini belirtti.

Konuk Bakan Mutteki ile Dışişleri Bakanı Gül ayrıca İran'ın nükleer enerji meselesi, Karma Ekonomi Toplantısı ve enerji konularında da görüş alışverişinde bulundu. Terör örgütü PKK konusunun da gündeme geldiği görüşmede, iki ülke arasındaki güvenlik işbirliği konusuna değinildi. Sınırlardaki geçişlerin kontrolü konusunda iki ülke arasındaki işbirliğinin başarıyla devam ettiği vurgulandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious