Mutteki: İran'a saldırı olasılığı sıfır

Mutteki: İran'a saldırı olasılığı sıfır.13333
  • Giriş : 18.07.2008 / 23:10:00

Manuçehr Mutteki, ABD ve İsrail'in, İran'a saldırma olasılığının neredeyse sıfır olduğunu söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki NTV'ye yaptığı açıklamada, İran'ın nükleer programına yönelik müzakere sürecine ilişkin, "Şekil olarak müzakereler süreci yapıcı ve olumlu diyebilirim. Umarız yarınki müzakereler içerik açısından da olumlu bir yönde ilerler. İran'ın yeni sürece bakışı olumlu ve davranışları yapıcıdır" diye konuştu.

Cenevre müzakerelerinde, ABD temsilcisinin hazır bulunmasının önemli olduğunu kaydeden Mutteki, "Bu, bizim yeni bir yaklaşım olarak değerlendirdiğimiz bir durumdur. Ve bunu da yine, Amerikalıların İran'ın görüşlerini direkt dinlemeleri için fırsat olarak görüyoruz" dedi.

Mutteki, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz, atılan olumlu adımları değerlendiriyoruz ve dikkate alıyoruz. Bu adımlardan biri İran-ABD arasında direkt uçuşlar başlaması, ikincisi ABD'nin Tahran'da menfaat bürosu açmasıdır."

Bir soru üzerine Mutteki, "ABD ile İsrail'in İran'a saldırması olasılığı neredeyse sıfır. Siyonist rejim çok zor durumda. Böyle bir saldırıya ihtimal vermiyoruz" ifadesini kullandı.

AHMEDİNEJAD'IN ZİYARETİ

Mutteki, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın, Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e mesajı olup olmadığının sorulması üzerine, "Ben de Sayın Babacan da her seferimizde sayın cumhurbaşkanlarının mesajını birbirine iletiyoruz. Sayın Cumhurbaşkanı Gül, Cumhurbaşkanımıza, Türkiye davetini yineledi. Ben ve Sayın Babacan bu ziyaretin zeminini hazırlamak için görevlendirildik" diye konuştu.

"Bu yıl içerisinde bu ziyaretin gerçekleşmesini ümit ediyoruz" diyen Mutteki, Gül'e, Ahmedinejad'ın gelişmekte olan ilişkilerden duyduğu memnuniyetini ilettiğini de kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*