Muvazzaf subayların adli dökümü!

Muvazzaf subayların adli dökümü!.12694
  • Giriş : 18.01.2009 / 00:20:00
  • Güncelleme : 17.01.2009 / 23:36:58

Genelkurmay, silahlı kuvvetler mensupları hakkında yürütülen adli soruşturmaların sonuçlarını açıkladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ergenekon soruşturmasının en önemli ayaklarından biri Türk Silahlı Kuvvetleri mensuplarını kapsıyor. Askeri mahkemece tutuklanarak cezaevine koyulan Yarbay Mustafa Dönmez, Ergenekon soruşturmasını yürüten savcılara ifade vermek üzere İstanbul'a gönderildi. Emekli Tuğgeneral Levent Ersöz'le birlikte gözaltına alınan astsubay Selim Gül ise jandarma tarafından sorgulanıyor. Gül'ün 2001'de Silopi'de kaybolan iki HADEP'liyi gören son kişi olduğu belirtiliyor.

Ankara Yenikent'teki kazıda ve Sapanca'daki evinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunan Yarbay Mustafa Dönmez, askeri mahkemece tutuklanarak cezaevine koyulmuştu. Genelkurmay Başkanlığı, İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talebi üzerine Yarbay Dönmez Ergenekon savcılarına ifade vermek üzere istanbul'a gönderildi.

6.5 aylık firarın ardından Ankara'da yakalanan Levent Ersöz de İstanbul'da. Ersöz'ün yanında gözaltına alınan astsubay Selim Gül ise jandarma tarafından sorgulanıyor. Gül'ün 2001 yılında Silopi'de kaybolan iki HADEP'liyi gözaltına alıp onları canlı gören son kişi olduğu belirtiliyor.

Genelkurmay Başkanlığı, son dönemde TSK mensuplarının karıştığı olaylarla ilgili yürütülen adli soruşturmaların sonuçlarını da açıkladı.

Sauna çetesi olayında bir yüzbaşı Genelkurmay askeri mahkemisince 3 yıl bir ay 15 gün hapis cezasına çarptırıldı, TSK'dan çıkarıldı ve yaş kararıyla ilişiği kesildi.

Atabeyler çetesi olayında 3 TSK mensubuna 5 ay 10 gün ile 5 yıl 7 ay 15 gün arasında değişen hapis cezaları verildi. YAŞ kararıyla ordudan atıldı.

Ergenekon soruşturması çerçevesinde tutuklanan ve Eskişehir'deki annesinin evinde çok sayıda silah ve mühimmat bulunan emekli Binbaşı Fikret Emek askeri eşyayı gizlemek suçundan Genelkurmay askeri mahkemesince 1 yıl 8 ay 25 gün hapse mahkum oldu.
Karargahevleri iddiasıyla ilgili Hava Kuvvetleri askeri savcılığınca kapsamlı bir adli soruşturma yürütülüyor. Gerekli idari tedbirler alındı, soruşturma kapsamında bir yarbay tutuklandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*