Müvekkilinin deli olduğunu iddia etti

  • Giriş : 15.11.2006 / 00:00:00

Ailesini katleden Zafer Başaran'ın avukatı, müvekkilinin deli olduğunu iddia etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Afyonkarahisar'da eşini, 4 yaşındaki oğlunu, baldızını ve kaynanasını sokak ortasında öldüren polis Zafer Başaran'ın avukatı Tuncer Ergüler, "Zafer, akli dengesi yerinde olmayan bir delidir. Kararı hekimler verecek ama müvekkilim gerçekten akıl hastasıysa bir çocuk kadar masumdur. Bir akıl hastasını suçlamak son derece yanlıştır." ifadelerini kullandı.
Cinayeti önceden planlayan ve Avukat sevgilisi Öznur Aydemir'le konuşmalarını cep telefonuyla kaydeden katil zanlısı zafer Başaran'ın avukatı ilginç iddialarda bulundu. Zafer'le 2 gün içinde 10 defa konuştuğunu belirten Avukat Tuncer Ergüler, "Bana göre, Zafer'in akli yönden ceza ehliyetinin olup olmadığı araştırılması gereken bir kişidir. Zafer, gerçekten akıl hastasıysa ve bu suçu hastayken işlemişse ve sonunda çok ağır bir ceza alırsa toplumsal bir ayıp haline gelir. Tabiî ki kararı uzman hekimler verecek ama benim müvekkilim gerçekten akıl hastasıysa bir çocuk kadar masumdur. Bir akıl hastasını suçlamak son derece yanlıştır." şeklinde konuştu.

Avukat Ergüler'in izlenimlerine göre Zafer Başaran deli ve akıl hastalarının özelliklerinin hepsini taşıyor. Müvekkilinin belli bir noktaya boş boş baktığını, düzenli cümle kuramadığını ve dünyadan tamamen koptuğunu ileri süren Ergüler, "Zafer, bu noktaya gelmeden tespit edilip tedavi edilmesi gerekirdi. Ben 10 defa konuşmakla bunu tespit ettiysem, yakınları bu zamana kadar tedbir alsaydı bu olay yaşanmazdı." diye konuştu. Zaferin olay anına kadar polis memuru olmasını üstlerinin zaafı olarak değerlendiren Ergüler, "Durum bozukluğunun amirleri tarafından tespit edilip önlem alınmalıydı. Zafer gözetim altına alınıp uzman bir heyet tarafından gözlem altına laınıp cezai sorumluluğu olup olmadığı tespit edilmeli." diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious