Muzafferabad'da bayram buruk başladı

  • Giriş : 30.12.2006 / 00:00:00

Pakistan kontrolündeki Keşmir’in başkenti Muzafferabad tarihinin en büyük doğal afetinin 2 yılında kurban bayramı hüzünlü ve buruk başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Keşmir bölgesi sarp dağlardan oluşuyor. Bu sarp dağlara serpilmiş köylerde bulunan camiler ışıklandırılarak bayrama hazırlanmış. Güneşin batmasıyla birlikte dağlardaki ışık söleni farklı bir hava oluşturuyor. Başkent Muzafferabad ve çevre köylerde bulunan yüzlerce camiden naat sesleri yükseliyor. Pakistan kültüründe naatın çok önemli bir yeri var. Dini günlerde her camiden yüksek sesle saatelece süren naatler okunuyor. Muzafferabad’da halk sabah namazıyla birlikte camilere akın etmeye başladı. Muzafferabad’ın merkezinde bulunan Baba Sirkar Camisini tıkabasa dolduran Muzafferabad’lılar uzun süre tekbirler getirdi. Cami imamının vaazında depremden sonra büyük zorluklar altında yaşam mücadelesi veren Pakistanlılar, en çok Irak, Keşmir, Çeçenistan ve tüm İslam alemi için dua ettiler.

Şehrin heryerinde bayram hazırlıkları göze çarpıyor. Kadınlar Muzafferabad’ın ortasından gecen Seylim Nehri’nin soğuk sularında bir taraftan çamaşırlarını yıkarken, bir taraftan da çocuklarına ban görmek mümkün.

Bayram sevincinin buruk bir sevinçle yaşandığı Keşmir’de depremin üzerinden geçen 2. kurban bayramı bu şartlarda başladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious