Müzakereler çıkmaza giriyor

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Finlandiya Helsingin Sanomat gazetesi, “Türkiye ile müzakereler anlık olaylara bağlı, şu anki durum hiç de iyiye gitmiyor, adeta çıkmaz sokaktayız” yorumunu yaptı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Helsingin Sanomat, Türkiye-AB süreci ile ilgili yayınladığı haberde, Türkiye AB arasında yaşanan sorunun Kıbrıs’tan kaynaklandığına dikkati çekerek “Müzakerelerin başlatılması kararı sonrası Türkiye Ek Protokol’ü uygulayacağı sözü verdi, ancak bu söz yerine getirilmedi. Ankara, öncelikle Kuzey Kıbrıs’a yönelik izolasyonların kalkmasını istiyor” değerlendirmesini yaptı.

ABHaber’e göre, gazete, Finlandiya tarafından hazırlanan paketten tüm tarafların yararlanacağını belirterek “Bu olmadı. Ancak ana problem Kıbrıs Rum tarafından kaynaklandı. Hazırlanan pakette Rum kesiminin veto hakkını kullanmaması için onları tatmin edecek bir durumun söz konusu olmadığı anlaşıldı” görüşünü öne sürdü.

AB ZİRVESİ TÜRKİYE’NİN ÜYELİK KRİZİNE TAKILACAK

AB ülkelerinin Türkiye’nin ekonomik değişiklikleri ve stratejisini küçümsediğini ancak bu değişiklikler ile ülkenin stratejik öneminin daha da arttığını kaydeden gazete, Komisyonun çarşamba günü açıklayacağı raporlarla Türkiye’nin AB üyeliğine hazır olmadığını göstermeye çalışacağını belirterek “Ve öyle anlaşılıyor ki Aralık ayı ortasında yapılacak AB liderler zirvesi Türkiye’nin üyelik krizine takılacak” ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious