Müzakerelerde ikinci başlığın gelecek hafta

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Türkiye-Avrupa Birliği (AB) arasında devam eden üyelik sürecinde, müzakerelerde ikinci başlığın hafta açılması bekleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dönem başkanlığı Almanya'dan bir yetkili, ikinci başlıkta müzakerelerin başlaması için çaba sarfettiklerini ancak henüz bir anlaşmanın olmadığını belirtti. Avrupalı bir diplomat, "Karar bugün verilebilir ancak görüşmeler gelecek hafta da devam edebilir." şeklinde konuştu. AB yetkilileri, 29 Mart'ta İşletmeler ve Sanayi politikaları adlı başlıkta müzakerelerin başlamasını umuyor.
Türkiye ile "Bilim ve Araştırma" başlığında yapılan müzakereler 12 Haziran 2006'da açılıp geçeci olarak kapatılmıştı. Kıbrıs sorunu nedeniyle de Ankara ile 8 başlıkta müzakereler askıya alınmıştı. Bunun yanı sıra, Brüksel, Kıbrıs sorunu çözülene kadar hiçbir başlığın tamamen kapatılmayacağını da belirtmişti.
AB Komisyonu'nun Genişlemeden sorumlu üyesi Olli Rehn, bir başlıkta müzakerelerin Mart ayı sonuna kadar açılmasını ve 3 başlıkta daha müzakerelerin Almanya'nın dönem başkanlığı bitmeden açılmasını beklediğini söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious