Müzakerelere 2 yıl ara verme talebi

Müzakerelere 2 yıl ara verme talebi.9349
  • Giriş : 08.12.2006 / 00:00:00

Türkiye'de 2007'de yapılacak iki seçimi gerekçe gösteren Avusturya Dışişleri Bakanı Ursula Plassnik, Türkiye ile fiili müzakerelere 2008'e kadar ara verilmesini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türkiye ile AB arasındaki müzakerelere "asgari bir yıl ara verilmesi gerektiğini" savunan Plassnik, "Türkiye'de 2007 yılında biri parlamento, biri de Cumhurbaşkanlığı olmak üzere iki seçim yapılacağı için AB konusunda bir ilerleme olma şansı bulunmadığını" söyledi.

Kıbrıs'ta da (Rum kesimi) 2008 yılında genel seçim yapılacağını anımsatan Plassnik, "Tüm bu seçim süreçlerinin tamamlanmasından sonra Türkiye'nin pozisyonunu somut olarak belirleyebileceğini" bildirdi. Plassnik, seçim süreçlerinin ardından "AB'nin Türkiye hakkında siyasi bir değerlendirme yapmasını, örneğin insan haklarının korunması konusunda Türkiye'nin AB yolunu izleyip izlemediğinin belirlenmesi gerektiğini" kaydetti.

"Türkiye'nin birliğe tam üye olup olamayacağınınsa önceden tahmin edilemeyeceğini" belirten Plassnik, "Bu nedenle de Türkiye-AB ilişkilerinde ara adımların atılarak alternatif çözümler bulunması gerektiğini" söyledi. Plassnik, "Benim önerim; Türkiye'nin tam üye olmadan AB'ye çok iyi bir ortaklıkla bağlanmasıdır. Örneğin, Türkiye-Avrupa birlikteliği" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious