Müze ekmek kapısı oldu

Müze ekmek kapısı oldu.25569
  • Giriş : 09.09.2006 / 00:00:00

Yesemek Müzesi genç kızların ekmek kapısı oldu

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Köyün her gün yüzlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmesi ile bir çok genç kız heykellerden esinlemek yaptıkları heykelleri ve el işleri satarak aile bütçesine katkıda bulunuyor.

Geçmişi 4 bin yıla dayanan köyün muhtarı Mustafa Güneş, köylerinde açılan kurslar sayesinde köylülerinin eğitim açısından daha iyi yetişmelerinin sağlandığını belirterek çeşitli kursalar devam eden kızların birer meslek sahibi olduklarını dile getirdi.

Muhtar Güneş, "Kursların açılmasında emeği geçen Opet ailesi adına Nurten Öztürk ve ilçe kaymakamımız Bekir Yılmaz bey başta olmaz üzere herkese teşekkür ederim" dedi.

Genç kızların yaptıkları el emeği göz nuru eserler Yesemek Açık Hava Müzesi girişinde açılan standta gelen yerli ve yabancı turistlere satılarak genç kızlar gelir elde ediyor.

Hem kursiyer olan ve Yesemek Açık Hava Müzesi yanındaki satış reyonunda görevli olan Emine Demir, "Babamın vefatı üzerine aileme katkı sağlıyorum. Kendimin ve arkadaşlarımın yaptıkları küçük heykel ve eserleri müzeye gelen yerli ve yabancı turistlere uygun fiyata satarak da aile bütçeme gelir sağlıyorum." dedi

Köyde Opet tarafından açılan Kültür Merkezi'nde eğitim gören öğrencilere uzmanlar tarafından konuşma ve diksiyon dersi verilerek köye gelen turistlere nasıl davranılması gerektiğini konusunda dersler verilmişti.

Kurs sonunda yaklaşık 35 bayan gördükleri 400 saat ders sonunda diploma sahibi olmuşlardı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious