Müze fiyatları meclis gündeminde

Müze fiyatları meclis gündeminde.30064
  • Giriş : 11.08.2008 / 18:32:00

CHP İstanbul Milletvekili Sacid Yıldız, müze ve ören yerlerinin giriş ücretlerine yapılan zammı verdiği soru önergesiyle Meclis gündemine taşıdı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yıldız, Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın cevaplaması istemiyle TBMM Başkanlığı'na verdiği soru önergesinde, 1 Ağustos'tan itibaren geçerli olan zammın turizm acentelerinin ve rehberlerin büyük tepkisine neden olduğunu belirtti. Özellikle yüzde 100 oranında zam yapılan ören yerlerine daha önce planlanan turların iptal edildiğini kaydeden Yıldız, eski fiyatlara göre maliyet hesabı çıkaran acentelerin şu anda maliyetlerde artış olması nedeniyle sıkıntı yaşadıklarını ifade etti. Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın müze ve ören yerlerinin daha fazla ziyaret edilmesini sağlamak yerine, ziyaretçi sayısının ve kültür gelirlerinin düşürülmesine neden olabilecek tam tersi bir politika uygulamasının düşündürücü olduğunu belirten Yıldız, Bakan Günay'a şu soruları yöneltti:
“Turizm sektörünün yapılan bu zamdan olumsuz etkileneceği göz önünde bulundurulmuş mudur?

Yerli turist açısından konuya bakıldığında, güç koşullar içinde tatil imkanı yaratmaya çalışan ortalama 4 kişilik bir ailenin yapılan bu zamlarla müze ve ören terlerini gezme olanaklarının ellerinden alınmış olması sosyal devlet ilkesi ile bağdaşmakta mıdır?

Müze ve ören yerleri giriş ücretlerine yapılan zamların turizmin en yüksek sezonuna denk getirilmesi ve ilgili yerlerin zamanında bilgilendirilmemesini doğru bulmakta mısınız?

Bu zamlar uygulamaya konulmadan önce, AB üyeliği sürecimizde Avrupa ülkelerinde örnekler ve izledikleri yöntemler hakkında Bakanlınızca gerekli ölçüde inceleme ve araştırma yapılmış mıdır?”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*