Müze gibi baklava üretim tesisi

Müze gibi baklava üretim tesisi.41588
  • Giriş : 29.09.2008 / 08:35:00
  • Güncelleme : 29.09.2008 / 08:39:09

Karaköy Güllüoğlu, hemen her gün bir yabancı ülkenin televizyonuna konuk oluyor. Üretimin inceliği, ürünün lezzeti, merkezin temizliği cazibe merkezi yapıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Baklava'nın profesörü Nadir Güllü, Karaköy Güllüoğlu ile tüm dünyanın ortak lezzeti oldu. Hemen hergün yabancı bir ülkenin televizyonunda haber konusu olan Güllüoğlu lezzetine ulaşmak için, krallarından, dini liderlerine, basınından denizcisine herkes Karaköy Güllüoğlu'na geliyor.

60 yıllık lezzetin mimarı Nadir Güllü, Karaköy Güllüoğlu'nun Osmanlı'dan gelen bir geleneği yaşattığını, farklı din ve milletlerden insanları bir araya getirdiğini söylüyor. Güllü, “Rum, Ermeni, Yahudi ve Türklerin bir arada olduğu bir mekan. İsrail televizyonu ile Arap televizyonu yan yana çekim yapabiliyorlar burada” diyerek sözünü delillendiriyor.

Dünyanın birçok ülkesinde gazete, dergi ve televizyonlarda Karaköy Güllüoğlu'yla ilgili haberlerin çıktığını anlatan Güllü, “Böyle olunca da bizim dükkan çoğu kez birleşmiş milletler gibi oluyor. Oklahoma, Teksas senatörleri geliyor. Bunlar çok önemli adamlar, Irak savaşına karar veren insanlar bunlar. Barthalomeos bizim dükkandan hiç çıkmaz. Sipariş vermezler, anında alıp giderler. Günde yarım ton baklava yurtdışına gidiyor. İçeride de 2 tona yakın satış oluyor” diyor.

KRALLAR BİLE GELİYOR

Karaköy'de turizmle iç içe oldukları için, ayrıca Rum, Ermeni, Musevi liderlerinin, dünyanın önemli devlet başkanlarının, kralların, emirlerin geldiği bir dükkan oldukları için dünya basınının kendilerine çok rağbet gösterdiğini belirten Nadir Güllü, oluşan sinerjiyi şöyle özetliyor; “Amerikan basını, Japon basını, Kanada basını, Arap basınında sürekli 'bu dükkana gidin' haberi çıkıyor. O zaman da gelebilen geliyor, gelemeyenler buradan toplu baklava talep ediyor.”

KAPTANLARIN 'GULU GULU'SU

Nadir Usta'yı en çok mutlu eden şeylerden biri de, hayatının büyük kısmını karadan uzakta geçiren denizlerin ilgisi. Marsilya, Napoli, Pire ve Karaköy gibi liman bölgelerinde, uzak sularda seyahat eden tankerlerin iaşesini temin eden kumanya şirketlerinin olduğunu hatırlatan Güllü, şöyle konuştu:

“Kaptanlar, o ülkenin nesini seviyorlarsa, nesi meşhursa onu isterler. İtalyan mandıralı, Kanada mandıralı geminin kaptanı e-mail atıyor, İstanbul'dan geçerken istedikleri ilk şey 'gulu gulu baklava.' Onlar öyle diyorlar. Gemilerde ödeme nakit olur. Kaptanın ilk sorusu, 'bizim gulu gulu nerede?' oluyormuş. Güllüoğlu'nu görmeden para vermiyormuş.”

Yabancı turistler baklava yapımını tecrübe ediyor

Karaköy dışında başka yerde şubesi ya da üretim merkezi olmayan Karaköy Güllüoğlu, yerli ve yabancı ünlülerin ilgi odağı oluyor.

Karaköy Güllüoğlu'nun mağazası ve üretim tesisleri bir müze gibi hizmet veriyor. Özellikle yabancıların ilgi gösterdiği Güllüoğlu'na gelen üst düzey hem osmanlı kültürünü öğreniyor, hem Türk mutfağının lezzetini tadıyor, hem de bizzat işin ustalarından bilgi edinerek baklava yapımını öğreniyor.

Tıpkı Japonya'nın İstanbul Başkonsolosunun eşi Jannina Matsutani gibi.

YENİŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*