Müze'de sadece Galatasaray'ın köşesi var

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

Dünya Kupası programları çerçevesinde Hamburg Etnografya Müzesi "Futbolun Sihiri" adlı sergi ile büyük ilgi toplarken sergide Türk takımlarından sadece Galatasaray'ın köşesi bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hamburg Etnografya Müzesi içerisinde dört salona dağılmış biçimde 1000 metrekare alan üzerine kurulan olan serginin ilk katlarında Dünya Futboluna damgasını vurmuş Brezilya, Almanya, İngiltere, Japonya, Güney Afrika ve Türkiye gibi ülkelerin taraftar köşeleriyle tanıtılıyor. Futbol için ilginç denebilecek unsurlarında ön plana çıkarıldığı sergide ilk dünya kupasında (1930) kullanılan meşin top ve o maçta kullanılan "Mikrofon" sergilenmekte.

Türkiye taraftar takımları arasında sadece Galatasaray´a ait bir köse bulunuyorken, Fenerbahçe, Gençlerbirliği, Malatyaspor gibi takımlarımızın bayrak ve kaşkolleri ise bir kaç yerde kullanılmakta. Sergi´de ayrıca Atatürk´ün GS´a hediye ettiği "Galatasaray´a Mustafa Kemal" yazısıyla Portresi´de sergilenmekte.


-Kur'an-ı Kerim de sergileniyor-


Serginin ikinci katında ise 17., 18. yüzyıla ait Avrupa, Asya Afrika kıtasında yaşayan çeşitli ırklara kültürlerine ait figürler sergilenme. Avrupa kısmında Türkiye´ye ait çeşitli argümanlar sanat severlerin izlenimine sunulmuş. Bunlar arasında 1996 yılına ait Hatat Kuran-i Kerim, 1996 yılında yapılmış 33lük sedef bir tespih ve 20. yüzyıla ait işlemeli bir fes bulunmakta. Kuran-i Kerim´in bulunduğu standta İslam dini hakkında bilgilendirici bir yazıda bulunmakta. İslam dininin dünyadaki 2. büyük din olduğunu, en büyük topluğunun Orta Asyada, Doğu Avrupa´da yaşadığını ifade edilmişken. Batı ve Orta Avrupa´ya İslamiyet`in "Göçmen Müslümanlar tarafından getirildiği yazılmış bulunmakta.

Hamburg Etnografya Müzesinde Dünya Futbol Şampiyonası resmi kültür programı çerçevesinde Uruguay, İskoçya, İngiltere, Amerika,Çin ve Brezilya'dan üst düzey federasyon yöneticilerinin katılımı ile açılan sergiye şeref konuğu olarak ta Galatasaray Başkanı Özhan Canaydın´da katılmıştı.

Hamburg Etnografya Müzesi`nde "Futbolun Sihiri" adli sergide futbolun güzel yanlarını yansıtmak istediklerini özellikle belirten müze direktörü Prof. Dr. Wulf Köpke, müzede futbolun tarihi ve futbolu ilk olarak kimin bulduğu sorularına cevap bulunacağını ifade ederken, "Sergide işleyeceğimiz bir diğer önemli konu işe, futbolun nasıl bu kadar popüler bir spor türü haline geldiği ve taraftar gerçeği olacaktır" dedi.

Sergi Dünya Kupası boyunca yoğun ilgi görecek olan Hamburg Etnografya Müzesi, 26 Kasım 2006 tarihine kadar sanatseverlerin gösterimine açık olacak.Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious