Müzelerde depolama sağlıksız

Müzelerde depolama sağlıksız.10430
  • Giriş : 27.01.2009 / 21:29:00

Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Türkiye'de müze sayısının yüksek olduğunu, ancak özellikle depolama koşullarının iyi olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Bakan Günay, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunu'nda Değişiklik Öngören Yasa Tasarısının tümü üzerindeki görüşmelerde, soruları yanıtladı.

Almanya'da, Atatürk'e ait bazı eserlerin çöplükte bulunduğuna yönelik iddiaları yanıtlayan Günay, daha önce kendilerine, Almanya'da bazı envanter ve broşürlerin atıldığına yönelik söylentilerin ulaştığını ve bu konuda inceleme yaptıklarını bildirdi.

Konunun Atatürk'le bir ilgisinin bulunmadığını belirten Günay, ''Burada bizim bakanlığımızdan çıkmış hiçbir broşür ve belge yok. Atatürk'e ya da herhangi bir Türk büyüğüne karşı bizim Bakanlığımızda hiçbir saygısızlık olamaz. Bunu yapan kişi de en ağır yaptırımlarla cezalandırılır'' dedi.

Koruma kurullarının görev süresi ile ilgili soruyu da yanıtlayan Bakan Günay, sürenin 5 yıldan 3 yıla çekildiğini, 3 yılın makul bir süre olduğunu düşündüklerini kaydetti.

Müzelerin durumuna da değinen Bakan Günay, özellikle Uşak Müzesi'nde yaşanan olayın ardından Türkiye'nin bütün müzelerinin köklü denetlenmesi ihtiyacı olduğunun ortaya çıktığını ifade etti.

Bakan Günay, şunları söyledi:

''Uşak'ta vahim bir durum ortaya çıktı. Düzenlenen teftiş raporlarında 1115 eserin bulunamadığı, 1192 eserin sahte ya da taklit olduğu belirlendi. Müzelik özelliği olmayanlarla birlikte toplam 22 bin eserin düşümü yapıldı. Bunların bir kısmı zaten müzelerde kaydedilmesi gerekmiyordu. Bu denetimler sürecek. Geçmiş yıllarda denetim ihmali olmuş. Uşak'taki vahim olayla ilgili yargı süreci de devam ediyor''

Müze koşullarının ciddi biçimde iyileştirilmesi gerektiğini belirten Günay, ''Müze sayısı yüksek ama özellikle depolama koşullarımız iyi değil. Bunun önüne geçmek için Türkiye çapında yeni depo müzeler kurarak, bir yandan teşhir ederken bir yandan uygun şartlarda depolama koşullarını oluşturacağız'' diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı yayınlarına değinen Günay, Bakanlığın, eski yıllardaki gibi her gelenin kitap bastırdığı kurum olmaktan çıktığını ifade etti.

Günay, ''Kültür ve Turizm Bakanlığı, bir dönem eşin dostun kitap bastırdığı yayınevine dönüşmüştü. Bakanlık ancak belli konularda, prestijli eserler yapmalıdır'' dedi.

TBMM Başkanvekili Eyyüp Cenap Gülpınar, tasarının maddelerine geçilmesinde karar yeter sayısı bulunamaması ve çalışma süresinin dolması üzerine yarın saat 14.00'de toplanmak üzere birleşimi kapattı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*