'Müzelerin içinin korunması önemli'

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Bakan Koç, Uşak Arkeoloji Müzesi'nden çalınan ''Kanatlı Deniz Atı Broşu" ile ilgili, "Bu hadise maalesef doğrudur. Her hangi bir atıfta bulunmadan söylüyorum, müzelerin dış korumasından önce iç koruması önemli." diye konuştu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Amerikan İş Adamları Derneği ve Turizm Yatırımcıları Derneği tarafından Sait Halim Paşa Yalısı'nda düzenlenen ''KKTC'ye Yönelik Turizm-Ekonomi Yatırımları'' toplantısına katılan Bakan Koç, çıkışta Uşak Müzesi'ndeki Karun Hazinesi'nin en değerli parçası olarak anılan "Kanatlı Denizatı"nın çalınmasına ilişkin soruları yanıtladı.

Konuyla ilgili daha önce de açıklamalarda bulunduğunu dile getiren Atilla Koç, "O yüzden başka yorumda bulunmak istemiyorum. Hadisenin doğruluğunu tespit edip savcılığa intikal ettirdik. Bundan sonra konuşmak hukuk devleti ilkelerine göre yanlıştır. Ben bu yanlışlığa düşmeyeceğim." diye konuştu.

''Topkapı Sarayı da içinde olmak üzere bazı müzelerde güvenlik zafiyeti gündeme geldi. Bu olay sonucunda güvenlik konusu yeniden gözden geçirilecek mi'' sorusu üzerine de Koç, şunları kaydetti : ''Ben geldiğimden beri bunlarla uğraşıyorum. Geldiğimde 35 tane müze kapalıydı. Şimdi kapalı müze sayısı 4'e indi. 3'ünü bu sene sonuna kadar açacağım. Emniyet önlemlerinin birçoğunu almaya çalışıyoruz. Ama bir şeyi unutmayın. Herhangi bir atıfta bulunmadan söylüyorum. Müzelerin dış korumasından önce iç koruması önemlidir.''

Bir basın mensubunun "Yani hırsız içeride mi?" sorusunu ise Bakan Koç, "Bunu ben söylemedim. Bunu siz söylediniz." diye yanıtladı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious