Müziğe olan ilgisiyle yıllar sonra evi stüdyoya döndü

  • Giriş : 18.05.2006 / 00:00:00

Kütahya'nın Tavşanlı ilçesinde çocukluk yıllarından bu yana musiki ile iç içe yaşadığını söyleyen Ahmet Günay (47) yıllar sonra evini stüdyoya çevirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Çocuk denecek yaşlarda Tavşanlı Musiki Cemiyeti'nde hafta sonları bağlama çalan ağabeylerinin yanına gitmeye başlayan Günay, müziğe olan sevgisiyle içinde bir ukde olarak taşıdığı ses stüdyosunu 40 yıl sonra amatörde olsa evinde kurarak hayalini gerçekleştirdi.

Bağlama ve benzeri birçok enstrümanı çalabilen Günay, evinde kurduğu amatör stüdyosunda yöre türkülerini derleyerek kayıt altına aldığını ifade ediyor. Basit yalıtım malzemeleri kullanarak evinde ses yalıtımı oluşturduğunu söyleyen Günay, memur maaşıyla yaptığı birikim ile satın aldığı ses sistemlerini evinde kurarak hayallerini gerçekleştirdiğini büyük bir mutlulukla anlatıyor. Yöreye has parçaların önce müziğini hazırladığını söyleyen Günay, daha sonra kendi sesiyle parçayı okuyarak bilgisayarında kayıt altına alabildiğini belirtiyor.

Müziğin hayatında vazgeçilemez bir yerinin olduğunu söyleyen Günay, "Hayatta tek zevkim yaptığım müzik, boş şeylerle uğraşıp hayatımı başkalarının yapığı kötülükleri konuşarak geçirmekten korkuyorum" şeklinde konuştu.

Kütahya yöresinin müzik bakımından oldukça şanslı olduğunu belirten Sanatçı, gülün dibi, Kütahya'nın pınarları ve bunun gibi pek çok tanınmış eserin yöreye has renkleriyle türkü repertuarlarında yerini aldığını söyledi.

Musiki Cemiyetinde izlediği ağabeylerinden müziğin kendisine bir tutku olarak kaldığını söyleyen sanatçı, gençlik yıllarını anlatırken oturup kalkmadan tutunda, büyüklerimize saygıyı, sevgiyi musiki ortamlarında öğrendiklerini ifade ediyor. Tüm evrenin bir ahenk üzerinde bulunduğunu söyleyen sanatçı, müzikle evinde iç içe yaşamaktan mutlu olduğunu, hüznü de sevinci de notalarda bulabildiğini anlatıyor.

Kendisinde bulunan müzik sevgisinin oğluna da geçtiğini söyleyen Günay, müzik çalışmalarına elektronik mühendisliğinde öğrenim gören oğlu Burak'ın da bilgisayar ile destek olduğunu belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious