Müzik, kalpleri yumuşatacak!

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

İsrail, Lübnan ve Filistinli sanatçılardan oluşan "Doğu-Batı Divanı Orkestrası" konser için İstanbul'da.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Dünyanın 17 ülkesinden genç müzisyenleri bir araya getiren orkestrada, 23 yaşındaki Türk viyolonsel sanatçısı Orhan Çelebi'de görev yapıyor.
THY uçağı ile Malaga'dan saat 16.00'da İstanbul'a gelen orkestra üyelerinin Atatürk Havalimanı'ndaki neşeli hareketleri dikkat çekti. Dünyanın 17 ülkesinden genç müzisyenleri bir araya getiren orkestrada, 23 yaşındaki Türk viyolonsel sanatçısı Orhan Çelebi de görev yapıyor.

Filistinli, İsrailli ve Lübnanlı insanları bir araya getirip onları aynı formda buluşturup, yan yana yemek yedirip, zaman geçirtip, müzik yaptırabilecek ikinci bir otorite düşünemediğini belirten Çelebi, "Herkes duygusal olarak çok yoğun ve stresli olduğu için bunun müziğe yansıması da farklı oluyor. Bu sanırım divanın diğer gençlik orkestrasından farklı olmasını sağlıyor. " dedi. Yahudi cemaatinin, orkestradan önce desteğini çektiğini açıklamalarına rağmen daha sonra fikirlerini değiştirdiklerini anlatan Çelebi, destek çekilseydi dahi İstanbul'daki konseri alternatif kaynaklardan yararlanarak gerçekleştireceklerini ifade etti.

İsrailli piyanist ve şef Daniel Barenboim de, Türkiye'de olmaktan büyük mutluluk duyduğunu söylemekle yetindi. İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın davetiyle Türkiye'de ilk konserlerini verecek olan orkestra, 16 Ağustos'ta Aya İrini Müzesi'nde müzikseverlerle buluşacak.

"KURUCULAR İSRAİL VE FİLİSTİNLİ"

Doğu-Batı Divanı Orkestrası, Filistin asıllı ünlü düşünür Edward Said ile İsrailli piyanist ve şef Daniel Barenboim tarafından 1999 yılında kuruldu. İsrail ve Ortadoğulu genç müzisyenleri bir araya getirerek kültürler arasında beraberliği güçlendirme amacıyla kurulan orkestra, Said'in 2003 yılındaki ölümünden sonra da çalışmalarını sürdürdü. Orkestra üyeleri, 2002 yılından beri her yaz Sevilla kentinde buluşarak, hem müzik yapıyor hem de bir diyalog ve uzlaşma platformu olma çabası veriyor.

Kuruluşundan beri üç adet CD ve DVD kaydı gerçekleştiren topluluğun 2004 yılında Victoria Hall ve 2005'te Filistin'de Ramallah Kültür Sarayı'nda verdiği konser bütün dünyanın dikkatini çekmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious