Müzik eşliğinde ebru sanatını öğreniyorlar

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

Fethiye Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi öğrencilerin resim dersinde Kitaro, Beethoven, Mozart ve enstrümental müzik eşliğinde ebru yapımını öğreniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sergilenen ebrular daha sonra katolog haline getirilecek. Resim öğretmeni Filiz Altınkaynak, öğrencilerin daha üretken hale gelmesi için derste ebrunun yanısıra takı tasarımı, ahşap boyama, vitray, rölyef ve seramik boyaması da yaptıklarını belirtiyor.
Mehmet Erdoğan Anadolu Lisesi öğrencilerine ebru dersini FBKM'nin ebru öğretmeni Esin Sükan veriyor. Derste sürekli beyaz kağıda ve tuale resim yaptırmanın öğrencinin resim dersinden soğumasına neden olduğunu belirten Fethiye Mehmet Erdoğan, Anadolu Lisesi resim öğretmeni Filiz Altınkaynak, uyguladıkları yeni yöntemle öğrencilerin daha üretken hale geldiğini aktardı.

Filiz Altınkaynak, resim dersinde öğrencilere geleneksel Türk el sanatları dallarının tamamını öğretmeye çalıştıklarını belirterek, "Klasik resim dersinde kağıdına resim çizmek öğrencilerin üretken olma yerine, ders saatini nasıl geçiririm düşüncesine itiyor. Ders içinde verdiğimiz geleneksel el sanatları kursları ile aynı zamanda öğrencilemizi meslek sahibi yapıyoruz. Öğrencilerimizn işine motive olması için derste Wolfgong Amadeus Mozart, Ludwing Van Bethoven, Masanori Takashi Kitaro ve Rus Müzik adamı Çaykovski'nin konçertolarını dinletiyoruz. Derste öğrencilerime öğretmen gibi değil, bir anne ve abla gibi davranıyorum." şeklinde konuştu.

Geleneksel el sanatlarından olan ebrunun yaşatılması ve gelecek kuşaklara anlatılması için her zaman özveride bulunmaya hazır olduğunu ifade eden Esin Sükan, dünyada en eski ebrunun halen Topkapı Sarayı'nda sergilenen 1539 tarihli Arifi'nin 'Guy-ı Çevgon' isimli eserinin olduğunu söyledi. Bazı Avrupa ülkelerinde kitap basım şirketlerinin kitap kapak süslemerini ebru ile yaptığını bildiren Sükan, geçen yıl ve 4 aydır yaptığı ebruları İsviçre'nin Cenevre şehrinde bulunan kitap basım şirketine gönderdiğini ifade etti. Ebru'nun kitre veya benzeri maddelerin yoğunluğunun arttırılmış su üzerine özel fırçalar yardımıyla boyaların serpilip ortaya çıkan desenlerin kağıda alınması ile elde edildiğini ifade eden Sükan, ebru desenlerinin net ortaya çıkması için kitre içine sığır ödünün karıştırılması gerektiğini söyledi.

Sükan, "Öğrencilere verdiğimiz kurs ile geleneksel Türk el sanatlarından ebru yapımını gelecek kuşaklara aktarıyoruz. Derste öğrencilere çiçek ebru, battal ebru, gel-git ebru, taraklı ebru ve bülbül yuvası yapımı öğretiyoruz. Yapılan ebruları biriktirerek bir katoloğ haline getireceğiz." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious