Müzikle dünyaya barışı getirebiliriz

  • Giriş : 15.08.2006 / 00:00:00

Müzisyen Barenboim: "Müziğimizle Filistinli ve İsrailli çocukların birlikte yaşayabileceklerini gösteriyoruz"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Biz müziğimizle birlik sağlıyoruz. Filistinli bir çocuğumuzla İsrailli bir çocuğumuzun birlikte yaşabileceklerini gösteriyoruz" dedi.

Aralarında Mısır, Ürdün, Tunus, İspanya, Filistin, Hollanda ve İsrail'in olduğu 17 ülkeden ve yaşları 14-25 arasında değişen 110 genç müzisyenden oluşan Doğu-Batı Divanı Orkestrası ilk kez İstanbul'da konser verecek.

İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın düzenlediği konser 16 Ağustos 2006 Çarşamba günü saat 20.00'de Aya İrini Müzesi'nde yapılacak. Dünyaca ünlü grubun şefi Daniel Barenboim yarın verecekleri konser öncesinde müzikten, gruplarının yansıtmak istediği savaş karşıtlığına dair her şeyi basın toplantısında anlattı

Barenboim, İstanbul'un tarihi önemi ve coğrafi özelliklerinden övgüyle bahsederken 2 kıtayı birbirine bağlayan bir şehirde konser verecek olmalarının hem kendisini hem de müzisyen arkadaşlarını heyecanlandırdığını belirtti.

Sekiz yıldır yaptıkları çalışmalarla sadece bir müzik projesi değil, aynı zamanda diyalog ve uzlaşma platformu olmayı amaçladıklarını belirten Barenboim, "Bu orkestraya katılan müzisyenler hiçbir siyasi anlam taşımaz. Müzisyenlerim farklı ırktan, farklı milletten insanların uyum içerisinde yaşayarak beraberce bir şey yapabileceklerini kanıtlamak ve birbirlerinden bir şey ögrenebileceklerini göstermek istiyor" şeklinde konuştu.

Bu seneki projelerini geçen senelere nazaran daha güç koşullarda gerçekleştirdiklerini ifade eden Barenboim İsrail-Filistin ve İsrail-Lübnan zulümlerine dikkat çekerek, "Bunca yıldır silahla hiçbir şey halledilemedi. İnsanlar bugüne kadar bir şey öğrendiler, o da hiçbir şeyin silahla halledilemediği. Biz müziğimizle birlik sağlıyoruz. Filistinli bir çocuğumuzla İsrailli bir çocuğumuzun birlikte yaşabileceklerini, ortak bir şey yapabileceklerini gösteriyoruz" dedi.

İstanbul'daki konserlerine Suriyeli ve Lübnanlı müzisyenlerin katılmadığını söyleyen Barenboim, amaçlarının Ortadoğu'daki sorunu müzikteki birliklerini göstererek kardeşliğe ön ayak olmak istediklerini belirtti.

Bir gazetecinin, "Gelemeyenlerden bahsettiniz. Suriyeli ve Lübnanlı müzisyenler bu projeye inanmadıkları için mi gelmedi, yoksa herhangi bir engelleri mi vardı?" şeklindeki sorularına Barenboim, "Sanırım bu saydıklarınızın hepsi geçerli. Lübnan'daki durumu biliyorsunuz belki ondan gelemediler. Lübnanlı müzisyenlerim reşit değil, seyahat için ailerinin izni gerekiyor, belki bundan dolayı gelememiş olabilirler. Suriyeliler ise sanırım Lübnan'da olanlara tepki amaçlı gelmediler" diye konuştu.

Daniel Barenboim son olarak "Umarım müzikteki armoni hayata geçer de insanlar birlikte huzur içinde yaşamayı öğrenirler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious