'Müzikterapi' eşliğinde tedavi

  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Otistik ve spastik hastalar, Türk müziğinin büyülü ezgileri eşliğinde tedavi ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Müziğini Araştırma ve Tanıtma Grubu (TÜMATA) tarafından, otistik ve spastik hastaların tedavisinde kullanılan 'müzikterapi' adlı yöntem, düzenlenen seminerle tanıtıldı.

Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde düzenlenen seminerde, TÜMATA'nın kurucusu Yrd. Doç. Dr. Oruç Güvenç ve konunun uzmanlarından Adrea Azize Güvenç birer konuşma yaptı.

Türk müziği ile tedavinin, birçok bilim adamı tarafından psikiyatri, pedagoji, fizik tedavi ve rehabilitasyon konularında kabul gördüğünü ifade eden Oruç Güvenç, Türk müziğinin artık sadece bir sanat dalı olmaktan ileri giderek, tıp içinde yardımcı bir yöntem olduğunu söyledi.

"İnsan vücudu toksik maddelerin bir kısmını atamaz"

Güvenç, insan vücudunun toksik maddelerin bir kısmını atabilirken, bir kısmını atamadığını, bunların zaman içerisinde kanserojen maddelere bile dönüşebildiğini öne sürerek, ''İlaçlar, bunları yok eder. Ama ilaçlar sabun gibidir. Sabun da elbiseleri temizler ama eskitir'' dedi.

Müzikterapinin, dünyada yıllardır kullanılan bir yöntem olduğunu ifade eden Güvenç, ''Müzikterapi ile otistik ve spastik hastalar tedavi ediliyor'' dedi. Andrea Azize Güvenç de ergoterapi (meşguliyetle terapi) konusunda bilgiler verdi.

Seminerde, beş sesli müzik, kervan şarkısı, Uygur Türkleri şarkısı, Manas şarkısı ve kıl kopuz dinletisi yapıldı. Almatı, Rosenau, Mannheim, Münih, Berlin, Zürih, Madrid ve Barcelona'da tedavi merkezleri ile Avusturya Rosenau'da müzik terapisti yetiştiren bir okulu bulunan TÜMATA, 200'den fazla Türk Müziği enstrümanını barındıran müzeye de sahip bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious