Muzlar kızarıyor

  • Giriş : 04.12.2006 / 00:00:00

Dünya'da sadece Fransa'da üretilen 'Kırmızı Muz' artık Antalya'nın Alanya ilçesinde de üretilecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Akdeniz Muz Üreticileri Deneği Başkanı (Muz - Der) Başkanı Tuncer Müftüoğlu, kırmızı muz üretimi için çalışmalara başladıklarını söyledi. Kırmızı muzla ilgili olarak deneme çalışması yaptıklarını kaydeden Müftüoğlu, "Denemelerden olumlu sonuç alacağımıza inanıyoruz. Kırmızı muz Alanya'da yerli muza alternatif bir meyve olacak" dedi.

Kırmızı muzun dünyada sadece Fransa'da üretildiğinin altını çizen Müftüoğlu, bu ürünün renginin bazen mor ile bordo arasında bir renk alabildiğini ifade etti. Avrupalıların tercih ettiği Alanya'da, manavlarda kırmızı muz sorulduğunda 'var' denilebileceğini ifade eden Müftüoğlu, "Çalışmalar şu ana kadar olumlu geçti. Bir muz ağacında 10-12 kilogram arasında ürün alıyoruz. Kilosu ise 6 ile 7 YTL arasında satılıyor" dedi.

Alanya Muz Üreticileri Birliği Başkanı Hüseyin Güney ise, kırmızı muz üretimine destek verdiklerini ifade etti. Alanya'da kırmızı muzun deneme aşamasında olduğunu hatırlatan Güney, "Kırmızı muzu ilçe merkezindeki birkaç seraya ekeceğiz. Eğer verim alınırsa tüketici farklı bir muz çeşidi ile karşılaşacak. Fiyatta da herhangi bir değişiklik olmayacak. Kırmızı muzun Alanya'da zamanla yaygınlaşacağına inanıyorum" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious