Myanmar kasırgası kameralarda!

Myanmar kasırgası kameralarda!.22149
  • Giriş : 08.05.2008 / 16:45:00
  • Güncelleme : 01.09.2016 / 17:22:44

Tarihin en büyük felaketlerinden birini yaşayan Myanmar'dan görüntüler.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Amatör kamera görüntülerinde kasırganın şiddeti net olarak görünüyor. Nargis kasırgasından kaçmaya çalışan insanlar, güvenli yerlere sığınmaya çalışıyor. Binaların çatılarını uçuran, ağaçları yerinden söken fırtınada yaralanan insanlar ve kurtarma çalışmaları da amatör kamera kayıtlarında görülüyor. Onbinlerce kişinin hayatını kaybetmesine sebep olan Nargis kasırgasının görüntülerinin -yayıncılık anlayışımız gereği- birçok bölümünü montajlayarak veriyoruz.

Güneydoğu Asya ülkesi Myanmar'ı Cumartesi günü vuran Nargis kasırgası şu ana kadar 22 bin 980 kişinin ölümüne, 42 bin 119 kişinin kaybolmasına neden oldu. Ölü sayısının daha çok olması yetiklileri tedirgin ediyor. Kasırgada 1 milyon kişi de evsiz kaldı.Bu arada Ülkenin en büyük şehri Yangon'da düzensiz olarak verilen elektrik ve su hizmeti bugün normale döndü. Yaraların sarılmasına yönelik çalışmalar hızlandı.

IFrame
Bu arada açıklama yapan Myanmar'da bulunan bir Amerikalı diplomat, Nargis kasırgasında ölenlerin sayısının 100 bini aşabileceğini söyledi. Yerel yetkilliler ise sadece Labutta ve çevresinde ölü sayısı yaklaşık 80 bin olduğunu söyledi.Diplomata göre, kasırganın vurduğu Irravaddi deltasında binaların yüzde 95'i yıkıldı.

5 BİN KİLOMETREKARELİK BİR BÖLGE SULAR ALTINDA

Öte yandan BM, Nargis kasırgasının vurduğu Myanmar'da, 5 bin kilometrekarelik bir bölgenin sular altında kaldığını açıkladı. BM'nin Bangkok'taki sözcüsü Richard Horsey, büyük bölümü ülkenin güneybatısındaki İrravaddi deltasında olmak üzere toplam 5 bin kilometrekarelik alanı su bastığını, özellikle bu deltanın bulunduğu bölgeye yardımın çok zor ulaştığını söyledi. Horsey, "Tekne, helikopter ve kamyonlara ihtiyaç var. Suda binlerce ceset yüzüyor" dedi. Felaketzedelerin hastalık riskiyle karşı karşıya kaldığını kaydeden Horsey, yardımın hemen ulaşmaması halinde ölü sayısının artabileceği uyarısında bulundu. Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) Genel Sekreteri Surin Pitsuvan da Myanmar'da cuntanın uluslararası insani yardıma, "çok geç olmadan izin vermesini" istedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious