Myanmar kasırgasında 15 bin kişi hayatını kaybetti

Myanmar kasırgasında 15 bin kişi hayatını kaybetti.22638
  • Giriş : 06.05.2008 / 08:07:00
  • Güncelleme : 06.05.2008 / 08:44:26

Myanmar'ı hafta sonunda vuran kasırga felaketinde ölü sayısı 15 bine yükseldi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Askeri yönetimin Dışişleri Bakanı Nyan Win, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada ,tek bir kentte ölenlerin sayısının 10 bini bulduğunu belirterek, kasırgada ölenlerin sayısının en az 15 bin olduğunu kaydetti.

Yetkililerin en fazla hasar gören bölgelerle iletişime geçmeye başladığını ve ölü sayısının artmasından endişe edildiğini belirten Win, sadece Bogalay kentinde ölü sayısının yaklaşık 10 bin, kayıp sayısının da 3 bin civarında olduğunu söyledi.

Nyan Win, hükümetin kasırganın en şiddetli vurduğu Irravaddi deltasındaki uzak köylerde hasar tespit çalışmalarına devam ettiğini kaydetti.

BM yardım yetkililerinin verilerine göre, Myanmar'ı cumartesi günü saatteki hızı 190 kilometreyi bulan rüzgarla vuran kasırgada, yüzbinlerce kişi de evsiz kaldı.

Güneydoğu Asya ülkesi, 46 yıldır askeri yönetim altındaki Myanmar'daki kasırga felaketi kurbanlarına, BM ve Myanmar'ın komşuları tarafından acil gıda, temiz su ve barınma yardımları gönderiliyor.

Myanmar'ın en büyük kenti olan ve kasırgadan en fazla etkilenen delta içinde yer alan 5 milyon nüfuslu Yangon'da 4 gündür elektrik olmadığı halkın şişe suyu almak için sıraya girdiği bildiriliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious