Myanmar'da çocuk tacirleri yetim çocukları kaçırıyor

Myanmar'da çocuk tacirleri yetim çocukları kaçırıyor.19028
  • Giriş : 17.05.2008 / 23:34:00
  • Güncelleme : 17.05.2008 / 23:32:29

Kasırgada yetim kalan çocuklar 'çocuk tacirleri' tarafından, seks kölesi yapılmak üzere kaçırılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Myanmar'da 100 binden fazla insanın ölümüne neden olduğu tahmin edilen Nargis kasırgasının ardından askeri yönetimin halkına duyarsız kalması, tam anlamıyla bir insanlık dramının yaşanmasına yol açtı. Nehirlerde yüzen cesetlere rağmen su ihtiyacını bu su kaynaklarından gidermek zorunda kalan halk kolera, sıtma gibi hastalıkların pençesinde. 1 milyondan fazla insanın evsiz kaldığı bu ortamda, belki de en korkunç olay, yetim kalan çocukların seks kölesi yapılmak üzere kaçırılması. Birleşmiş Milletler yardım görevlilerinin yaptığı açıklamalara göre, "çocuk seks ticareti ile uğraşanlar" afetzedeler için oluşturulan kamplara girerek yetim çocukları kaçırıyor. Daha sonra da para karşılığı köle gibi satıyor.

'ÖLÜ SAYISI 1.5 MİLYONU BULUR'

Diğer yandan felaketin üzerinden 2 hafta geçmesine rağmen yardımların cuntanın engellemeleri yüzünden bazı bölgelere hâlâ ulaşamaması ölü sayısının milyonlara ulaşması konusunda endişe yaratıyor. Myanmar yetkililerinin açıkladığı can kaybı sayısı 77 bin, 55 bin kadar da kayıp var. Kızıl Haç ise ölü sayısının 128 bine ulaştığını savunuyor. Birleşmiş Milletler ise açlık ve bulaşıcı hastalıklar nedeniyle ölümlerin 1.5 milyona ulaşacağı tahmininde bulundu.

BM'nin 'zorla girme' planı masada

ULUSLARARASI yardımların, cunta yönetiminin tavrı nedeniyle hâlâ ulaştırılamadığı Myanmar için Fransa, bir süre önce BM'nin koruma sorumluluğu ilkesine dayanarak ülkeye zorla girmesi önerisinde bulundu. BM kaynakları bu önerinin hâlâ gündemde olduğunu söylüyor. Felaket bölgesine yiyecek yardımı için eski model 80 uçak gönderen Myanmar yönetimi, Başbakan Thein Shein'in bölgeyi gezmesi için ise Chopper marka son model helikopter tahsis etti.

SABAH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious