Myanmar'da gazeteciler tehlikede

Myanmar'da gazeteciler tehlikede.28891
  • Giriş : 13.05.2008 / 13:24:00

Myanmar'da hoş karşılanmayan gazeteciler hayati tehlike altında haber geçiyor. Nergis kasırgasının harap ettiği ülkede bulunan ve gizlilik içinde çalışan az sayıdaki yabancı gazetecinin telefonları dinleniyor. Bu da bölgeden haber geçilmesini zorlaştırıyo

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Felaketlerin gıda ile temiz su sıkıntısına ve hastalıklara neden olduğu yoksul ülkelerde haber geçmek her zaman risk taşırken, eski adı Burma olan Myanmar'da dışarıya detaylı bilgi sızmasını istemeyen cunta yönetimi bu riskleri iki katına çıkartıyor.

Merkezi Tayland'da bulunan bir gazetenin ve sürgüne gönderilen Myanmarlı gazeteciler tarafından yayımlanan bir internet sitesinin editörü olan Aung Zaw, "Bu hükümet çok paranoyak ve yabancı düşmanı. Kasırganın kendilerine olan inanılırlığı baltalayacağını düşünüyorlar. Askeri rejim zararın büyüklüğünü saklamak istiyor. Burma halkının yabancılara gerçek hikayeyi anlatmalarını istemiyorlar" diyor.

Yabancı gazetecilerin, birçok yabancı yardım görevlisi gibi ülkelerine girmelerine izin verilmiyor. Yerel gazeteciler, engellemelerle karşılaşıyor ve iktidardaki "alıngan" generallerin hoşuna gitmeyen haberler nedeniyle hapse girme riski altında bulunuyor.

Bu risk yüzünden insanlara "gazeteciyim" diyemiyorlar. Myanmar'daki bir gazeteci editörüyle telefonda görüşürken "tik, tik" sesleri duyuluyor, bu da telefonların dinlendiğini gösteriyor.

Myanmar'da bir gazeteci, telefonda fısıltıyla, "Şu anda konuşamam, tehlikedeyim" dedikten sonra telefon kapanıyor.

Bazı gazeteciler kara listede

Kasırgadan bu yana çok az gazeteci, uydu telefonlarını, elektriğin kesik olduğu, cep telefonlarının çekmediği kasırga bölgelerinde kullanacakları pilleri ve jeneratörleri gizleyerek Myanmar'a girmeyi başardı.

Böylece engellerden birini geçen gazeteciler, ülkeye girdikten sonra gazetecilerin kaldığı otelleri sürekli izlemeyen gizli polis nedeniyle sık sık yer değiştirmek zorunda kalıyor.

Komşu Tayland'daki Myanmar Büyükelçiliği'nde vize bekleyen birkaç gazetecinin, Budist rahiplerin protestolarına cunta yönetiminin sert yanıt verdiği Eylül 2007'de turist vizesiyle Myanmar'a girmeleri üzerine kara listeye alındığı belirtiliyor.

O dönemdeki olaylarda öldürülenler arasında Japon kameraman Kenji Nagai (50) bulunuyordu. Nagai'yi bir askerin yakın mesafeden öldürdüğü görüntüler, dünya televizyonlarında yayınlanmıştı.

Myanmar askeri yönetimi, "Nagai'nin ölümünün bir kaza olduğunu, kameramanın kasten öldürülmediğini" açıklamıştı.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü ve diğer medya örgütleri, görüntü ve haberlerin felaket kurbanlarına yardım edilmesinde ve yeniden yapılanma çabalarında önemli olduğu gerekçesiyle, gazetecilere vize yasağının kaldırılması için cunta yönetimine çağrıda bulundu.

Sınır Tanımayan Gazeteciler Örgütü, geçen yıl Eritre, Kuzey Kore, Türkmenistan, İran ve Küba'dan sonra Myanmar'ı basın özgürlüğünü ihlal eden 6'ncı ülke olarak belirlemişti.

Myanmar'da ölü sayısı 32 bini buldu

Myanmar'ı 10 gün önce vuran Nergis kasırgasında ölenlerin sayısı yaklaşık 32 bini buldu, 34 bin kişi ise hala kayıp...

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious