Myanmar'da ölü sayısı yarım milyona çıkabilir

Myanmar'da ölü sayısı yarım milyona çıkabilir.19228
  • Giriş : 09.05.2008 / 14:31:00

Myanmar askeri yönetimi ülkeye yapılan yardımları kabul etmeye başardı ancak yardım ekiplerine de henüz vize verilmiş değil.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Myanmar'daki askeri yönetim, yardım ekiplerine, özellikle de ABD Hükümeti'nin yardım talebine cevap vermemesinin sebebini yaardım ekiplerinin içinde ajan olabilir" şeklinde açıkladı.

Dün, askeri yönetim tarafından ülkeye yabancı yardımların alınmasına izni verilmesi sonrası ilk yardım uçağı BM tarafından Myanmara ulaştırılmıştı. Şu an yalnızca BM'den gıda ve ilaç yardımı alan Myanmar hükümeti, Katar'dan Yangon giden ve yardım ekiplerinin bulunduğu bir uçağı geri çeviridi. Uçağın geri çevrilme gerekçesi ise şu an sadece gıda ve ilaç yardımı alındığı, yardıma ekiplerini kabul edilmediği şeklinde açıklandı.

Bölgeye arama kurtarma ekipleri dışında yabancı basın da alınmıyor. Bu konuyla ilgili bir açıklama yapan Dışişleri Bakanlığı yetkilileriyse henüz yabancı gazetecileri ve yardım ekiplerini kabul etmeye hazı olmadıklarını belirtti.

ASKERİ YÖNETİM ELEŞTİRİLİYOR

Şu an sadece BM yardımlarının alındığı Myanmar yönetimi eleştrilmeye devam ediyor.

Myanmar'daki muhalif siyasilerden biri olan Nyo Ohn Myint konuyla ilgili olarak "Gerçekleşen felaketin tek sorumlusu askeri cuntadır. Cesetler toplanmalı ve en kısa sürde yakılarak olası hastalıkların oluşması engellenmelidir. Yoksa bu facia daha fazla can alacaktır" dedi.

BM Dünya Gıda Programı Sözcüsü Paul Risley'se, BM'nin 6’sı komşu Tayland'dan olmak üzere 10 vize başvurusunda bulunduğunu ancak hiç bir başvuruya yanıt alamadğını belirtti.

Risley, “Myanmar hükümetine hafta sonu çalışılarak vize başvurularını mümkün olduğunca çabuk işleme koyması çağrısında bulunuyoruz” dedi.

Myanmar hükümetinin fikrini değiştirmesi durumunda bile pazartesi gününe kadar tatil nedeniyle Tayland’dan vize alma umudu olmadığını belirten Risley, bu engellemelerin “modern insani yardım çabalarında eşi görülmedik bir durum” olduğunu ifade etti.

ÖLÜ SAYISI YARIM MİLYONA ÇIKABİLİR

Yabancı gazeteclerin bölgeye girememesi nedeniyle de ölü, kayıp ve yardıma muhtaç insanlarla ilgili net tahmin yapılamıyor. Bağımsız kaynaklarsa bölgedeki ölü sayısının 200 bine doğru ilerlediğini ancak gerekli yardımların ulaştırılmaması halinde açlık ve hastalıklar sebebiyle ölü sayısının yarım milyona ulaşabileceğini belirtiyor.

'REFERANDUM ERTELENSİN'

Myanmar'da muhalif lider Aung San Suu Kyi'nin Ulusal Demokrasi Birliği Partisi, askeri yönetimden yarın yapılması planlanan anayasa referandumunu ertelemesini istedi.

Parti sözcüsü Nyan Win, "bu durumda referandum yapmanın uygun olmadığını" belirtti.

Sözcü, partinin referandumda halka "hayır" deme çağrısında bulunduğunu da söyledi.

Myanmar'da yeni anayasa için 10 Mayıs'ta yapılacak referandum, 47 yerleşim biriminde ertelenmişti, ancak askeri yönetim, kasırga felaketine rağmen yeni anayasayla ilgili referandumu cumartesi günü diğer bölgelerde yapmakta ısrar ediyor. Askeri yönetim, anayasa referandumunun ardından 2010 yılında genel seçimlerin yapılacağını açıklamıştı.

'BİTKİ ÖRTÜSÜNÜN TAHRİBATI ÖLÜ SAYISINI ARTTIRDI'

Kasırganın yarattığı tahribat konuşulmakla birlikte tahribatın bu kadar büyük olmasının ardındaki doğal faktörlerde bilim adamları tarafından tartışılmaya devam ediyor.

Amerikalı uzmanlara göre kasırganın etkili olduğu bölgenin deniz seviyesinden sadece 4 metre yükseklikte olması ve kasırganın etkisiyle yükselen suların Irrivaddi Deltası'nın 40 kilometre kadar içerisine girerek ölümleri arttırmasının arkasındaki temel sebeplerden birisini bölgedeki bitki örtüsünün ciddi şekilde tahrip edilmesi olarak açıkladı.

1924-1999 yılları arasında bölgedeki bitki örtüsünün yaklaık yüzde 85'nin yok edildiğini belirten ABD'li bir uzman, bitki örtüsünün bölgedeki olası varlığının facianın boyutlarını önemli ölçüde azatabileceiğine dikkat çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious