Myanmar'daki askeri yönetim faciayı gizlemeye çalıştı

Myanmar'daki askeri yönetim faciayı gizlemeye çalıştı.24836
  • Giriş : 08.05.2008 / 03:51:00
  • Güncelleme : 08.05.2008 / 00:10:43

Myanmar'daki cunta yönetiminin gizlemeye çalıştığı ürkütücü gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Myanmar'daki cunta yönetiminin gizlemeye çalıştığı ürkütücü gerçekler bir bir ortaya çıkmaya başladı. Hindistan'ın kasırgadan 48 saat önce Myanmar yönetimini uyardığını açıkladı. 46 yıllık cunta rejiminin tüm engellemelerine rağmen felaketin büyüklüğünü gösteren kareler ajansar tarafından servis edilmeye başlandı.

Cunta skandalı büyüyor: Hindistan Myanmar'ı kasırgadan 48 saat önce uyarmış

Hindistan, 22 binden fazla kişinin yaşamını yitirdiği Nargis kasırgasının vurduğu Myanmar'ı kasırgadan 48 saat önce uyardığını bildirdi.

Hindistan Devlet Meteoroloji Dairesi sözcüsü B. P. Yadav, alçak basınç hava dalgasının Bengal körfezinde tespit edildiği 28 Nisandan bu yana hava hareketini yakından takip ettiklerini ve kasırganın güzergahındaki tüm ülkeleri düzenli olarak bilgilendirdiklerini belirtti.

Merkezi Yeni Delhi'de bulunan Meteoroloji Dairesinin, Bangladeş, Myanmar, Tayland, Sri Lanka, Maldivler, Umman ve Pakistan'a sürekli kasırga uyarılarında bulunduğunu ifade eden Yadav, felaketten 48 saat önce Myanmar meteoroloji kurumuna, kasırganın nereyi, ne zaman ve hangi şiddette vuracağı konusunda bilgi verdiklerini söyledi.

Bu arada Hindistan'ın bugün Myanmar'a iki askeri uçakla 8,8 tonluk yardım malzemesi gönderdiği kaydedildi.

Myanmar'ı hafta sonunda vuran kasırgada ölenlerin sayısı konusunda net ve sağlıklı bir bilgi alınamazken ölü sayısının 22 binden fazla olduğu, 41 bin kişininse kayıp olduğu bildirildi.

FACİANIN BEŞİNCİ GÜNÜ, CUNTA YARDIMA DİRENİYOR

Myanmar'daki askeri rejim, Dışişleri Bakan Yardımcısını, Nargis kasırgasından sonra ülkeye giriş yapmak isteyen ancak vize alamayan uluslararası yardım görevlilerinin vize işlemlerini yürütmekle görevlendirdi.BM sözcüsü, Nargis kasırgasından 5 gün sonra dahi kimseye vize verilmediğini belirterek, çok sayıda yardım görevlisinin Myanmarlı yetkililerin izin vermesini beklediğini ve bu sabah Bangkok'ta BM ve diğer büyük yardım kuruluşlarının temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen toplantıda askeri rejimin bu tutumuna duyulan öfkenin dile getirildiğini kaydetti.Sözcü, Myanmar Dışişleri Bakan Yardımcısı Maung Myint'in vize taleplerini incelemekle görevlendirilmesinin süreci hızlandırabileceğini ve uluslararası yardım koordinatörü sıfatıyla Maung Myint'in atanmasının iyi bir işaret olduğunu umduklarını ifade etti.

Nargis kasırgasında ölenlerin sayısı 30 bini aştığı, 41 bin kişinin de kayıp olduğu Myanmar'da 46 yıldır yönetimde bulunan cunta yardım için harekete geçen BM'ye vize vermekte direniyor.

Myanmar'ı vuran Nargis Kasırgası, ülkenin en büyük kenti Yangon ve İrravadi bölgesini yerle bir etti. 24 milyon nüfuslu 5 bölgede, afetten yüz binlerce kişi etkilendi. Bazı köyler, haritadan silindi.Felaketin boyutunun her geçen dakika daha da ağırlaştığı bölgelerde elektrik ve su yok, ulaşım güçlükle sağlanıyor. Halk temiz içme suyu bulmakta zorlanırken, salgın hastalık tehdidi ile karşı karşıya.

Ülkeyi 46 yıldır yöneten cunta, felaketin ardından uluslararası kamuoyundan yardım talebinde bulunmadığı gibi, bu yönde yapılan girişimleri de iki gün boyunca engellemişti. Önceki gün yardım getirilmesine izin veren askerî diktatörlüğün bu kez de BM'nin çalışma ekiplerini vize için beklettiği öğrenildi.

CUNTA PAZARLIK YAPIYOR

Bu korkunç tablonun yanında asıl tartışılan ise ülkeyi 46 yıldır yöneten cuntanın dış yardımlara karşı takındığı tavır.

Felaketlere ilgili yerel basında çıkan haberlere sansür koyan askeri yönetim yapılan yardımların da yalnızca kendileri tarafından gerçekleştirildiğine dair bir imaj çizmeye çalışmakla eleştiriliyor.Uluslararası yardımlara ancak koşullu bir şekilde izin verileceğini belirten Myanmar yetkilileri insanlık dramının yaşandığı bu ortamda bile kendi propagandasını yaparak, "Kimseye ihtiyacımız yok" mesajı vermeye çalışmakla eleştiriliyor.

Cunta yetkilileri BM yetkilileri ile yapılacak yardımlar öncesi de görüşülmesi şartı koşuyor. Sürgündeki muhalifler "Neredeyse yardım edenle pazarlık yapacaklar" diyerek tepki gösteriyor.

Felaketzedeler, geçtiğimiz aylarda rahip ayaklanmasında oldukça hızlı hareket eden yönetimin bu felakette yavaş müdahalede ettiğinden yakınıyor.

HALKI UMURSAMIYORLAR

Cunta rejiminden kaçan sürgündeki muhalifler ise Tayland'da çıkardıkları gazetelerde Myanmar'daki cuntaya öfke kusuyor. New York Times gazetesine isim vermeden konuşan Batılı bir diplomat, "Ülkeyi generaller yönetiyor. Yardımlar konusunda bile uzlaşmaz bir tavır içindeler. Hiçbir şey umurlarında değil. Biz askeri hükümetin bu felaket ile ilgili çözümleri daha etkili bir şekilde çözebileceğini düşünmüştük. Sanırım düşündüğümüz gibi olmadı" dediler.Felaketin en çok vurduğu bölgelerden Yangon'da yaşayan halkta da cunta rejimine öfke hâkim. Bir Myanmarlı, "Askeri yönetim kendisini halka sevdirmek için altın bir fırsatı kaçırdı. Ordu yalnızca kendi üyelerinin oturduğu sokakları temizliyor. Halk umurlarında değil" diyor.

Uluslararası yardım kuruluşu World Vision, sınırlı yardımların ulaştırılmasındaki zorluklar nedeniyle felaketin sonuçlarının tsunamininkinden daha büyük olabileceğini belirtti.

Ülkede faaliyet göstermesine izin verilen ender kuruluşlardan biri olan World Vision'a ait helikopterlerin kasırganın vurduğu bölgeler üzerinde uçtuğu ve bu yükseklikten bile cesetlerin ve yıkımın büyüklüğünün görülebildiği bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious