Myanmar'ın dünya ile tek bağlantısı internetti, o da kesildi

Myanmar'ın dünya ile tek bağlantısı internetti, o da kesildi.29186
  • Giriş : 29.09.2007 / 08:27:00
  • Güncelleme : 29.09.2007 / 08:54:28

Myanmar'da rahiplerin cuntaya karşı başını çektikleri direnişte ölü sayısı hakkında çelişkili açıklamalar yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Olayların ilk gününde protesto gösterilerine müdahalede bulunan askerler göstericilere atış açmış, saldırada aralarında biri japon muhabir olmak üzere 9 kişi hayatını kaybetmişti. Ancak bağımsız kaynaklar, ölü sayısının açıklanandan daha fazla olduğunu belirtiyor.

BROWN'DAN ULUSLARARASI BASKI ÇAĞRISI

İngiltere Başbakanı Gordon Brown, gösterilere askerlerin müdahale etmesi sonucu ölenlerin sayısının bilinenin çok üstünde olabileceğini söyledi. Brown, “Açıklanandan çok daha fazla ölü olduğuna inanıyoruz” diye konuştu.

Myanmar'daki askeri yönetimi etkileyebilmek için uluslararası baskı gerektiğini kaydeden Brown, BM'nin ve AB'nin yaptırım uygulaması gerektiğini söyledi.

RAHİPLER KUŞATMA ALTINDA

Ülkede protestoların başını çeken rahipleri engellemek için askerlerin belli başlı manastırları kuşattığı bildirildi. Rangun'da askerlerin beş manastırı ablukaya aldığı bildiriliyor. Yangon ve Mandalay'da da manastırlar yakınlarındaki kavşakların ve ana giriş kapılarının kapatıldığı, bu iki kentte sokakların sakin olduğu belirtildi.

Güneydoğu Asyalı elçiler, Myanmar yetkililerinin kendilerine, beş ana manastırın çevresinin girilmez bölge ilan edildiğini ilettiği bildirildi.

İNTERNETİ KESTİLER

Myanmar'da muhalifler gösterilerle ilgili görüntüleri dünyaya internet aracılığıyla ulaştırıyordu. Ancak internet bağlantısının da kesildiği belirtiliyor.

Amerikan yönetimi 14 üst düzey yetkilinin ABD bankalarındaki tüm mal varlıklarını dondurdu; Amerikan vatandaşlarının bu kişilerle ticaret yapmasını yasakladı. Bu yetkililer arasında savunma bakanı ve Genelkurmay başkanı da bulunuyor.

Japonya Dışişleri Bakanı Masahiko Komura'ysa, Birmanya'da dün bir Japon gazetecisinin öldürülmesinden hükümeti sorumlu tuttuğunu söyledi.

Kenji Nagai adlı 50 yaşındaki Japon gazeteci dün, Rangun'daki kitlesel gösterileri izlerken güvenlik güçlerinin açtığı ateşte ölmüştü.

Ülkede rahipler, 5 Eylülde Pokkoku'daki gösteride rahiplere kötü muamele edilmesine karşı hükümete özür dilemesi için verdikleri sürenin geçen hafta pazartesi olması üzerine salı günü yürüyüşlere başlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious