MYO, 7 yıldır çürüyor

MYO, 7 yıldır çürüyor.7325
  • Giriş : 26.01.2007 / 00:00:00

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK), örgüt militanının ismini taşıdığı için meslek yüksek okulu binasının açılmasına izin vermiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Okul binasını 7 yıl önce yaptıran Cengiz Ayna, Dicle Üniversitesi'ne teklifte bulunarak, binanın meslek yüksek okulu olarak kullanılmasını istiyor.

O zamanki üniversite yönetimi teklifi kabul edince, Cengiz Ayna, amcası Şükrü Ayna'nın vasiyeti üzerine, tabelaya bu ismi yazıyor. Ancak YÖK'ün, binada meslek yüksek okulu açılması konusundaki yazıya, örgüt militanının ismini taşıdığı gerekçesiyle olumlu cevap vermediği ileri sürüldü.

Yapımına milyarlarca lira harcanan okul çürümeye terk edildi. Hayvanların barınma yeri haline gelen okulda, hiç bir görevlinin olmaması dikkat çekiyor.

500 öğrencinin eğitim-öğretim görebileceği kapasiteye sahip olan MYO'nun açılması için Dicle'de bulunan bir grup genç, Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'e ve YÖK'e gönderilmek üzere imza kampanyası başlattı. Toplanan yaklaşık 2 bin imza, cumhurbaşkanlığı ile YÖK'e gönderilecek.

34 yıl önce Tokat'ın Niksar ilçesine bağlı Kızıldere köyünde gerçekleşen olayda aralarında Mahir Çayan ve Ömer Ayna'nın bulunduğu 11 kişilik Türkiye Halk Kurtuluş Partisi-Cephesi (THKP-C) militanı, güvenlik güçlerine teslim olmayınca öldürüldü. THKP-C militanı Ömer Ayna'nın kardeşi Şükrü Ayna, vefat etmeden önce adına bir yüksekokul yapılmasını vasiyet etti.

Vasiyeti üzerine kardeşi Cengiz Ayna, dönemin Dicle Üniversitesi yönetimin onayını alarak 7 yıl önce 1.5 trilyona Şükrü Ayna adına Diyarbakır'ın Dicle ilçesinde meslek yüksek okulu yaptırdı.

Okulu yaptıran Cengiz Ayna, amcası Şükrü Ayna'nın vasiyeti üzerine Dicle'de Şükrü Ayna ismini vererek bir Meslek Yüksek Okulu yaptırdığını söylüyor.

7 yıldır yapımı tamamlanan okulun 30 Mart 1972 yılında Kızıldere'de öldürülen THKO üyesi Ömer Ayna ile aynı soyadını taşıması nedeniyle hizmete açılmadığını iddia eden Ayna, "İlçe eğitimine katkı sunmak amacıyla okulu yaptırdık. Okul için 7 yıl önce 1.5 trilyon lira para harcandı. Okulun hizmete açılması için gerekli girişimlerde bulunarak, Dicle Üniversitesi Rektörlüğü'ne, valiliğe ve gerekli yerlere başvuruda bulunduk. Herhangi bir sonuç alamadık." diyor.

Kardeşi olan Ömer Ayna'nın durumundan dolayı MYO'nun hizmete açılmasına izin verilmediğini ileri süren Ayna, resmi olarak yazılı bir gerekçe sunulmadığını belirterek, yetkililerin dolaylı bir şekilde "Ayna soyadından dolayı okulun hizmete açılmasına izin veremeyeceklerini" söylediğini iddia ediyor.

Diyarbakır Milli Eğitim Müdürlüğü'nün MYO'yu lise olarak açılmasını istediğini anlatan Ayna, bu durumu kabul etmediklerini ifade ediyor.

Dicle Belediye Başkanı Abdullah Akengin ise Cumhurbaşkanı Ahmet Nejdet Sezer'in hakimlik olarak ilk görev yaptığı Dicle'nin sahipsiz kaldığını belirterek, Sezer'in ilçeye sahip çıkmasını istiyor.

Trilyonlarca lira harcanarak yapılan meslek yüksek okulu binasının adına takıldıklarını savunan Akengin, konunun çözümüne ilişkin Cumhurbaşkanı Sezer'den randevu isteyeceklerini kaydediyor.

Yakın bir zamanda heyet oluşturacaklarını dile getiren Akengin, Diyarbakır'da valilik ve üniversite ile görüşmelerin ardından Ankara'da da temaslarda bulunacaklarını belirtiyor.

"Batman'da MYO var, başka il ve ilçelerde var. Neden Dicle'de olmasın." diyen Akengin, "Eğitim açısından ilçemizin sıkıntıları var. Bu okulun çürümeye terk edilmesi hoş değil. Açılması halinde kültürel, ekonomik ve eğitim anlamında ilçemize büyük katkısı olacaktır." şeklinde konuştu.

Milli Eğitim Müdürlüğü, Dicle Üniversitesi ve YÖK'e yapılan başvurulardan sonuç alamadıklarını anlatan Ali Alınbay isimli genç de, gençler olarak bir süre önce okulun açılması için cumhurbaşkanlığı ve YÖK'e gönderilmek üzere imza kampanyası başlattıklarını söylüyor.

İmzalarla çürümeye terk edilen okulu gündeme getirmeye çalışacaklarını dile getiren Alınbay, hedeflerinin 5 bin imza toplamak olduğunu belirtiyor.

Okulun açılması için biran önce girişimlerin başlanması gerektiğini vurgulayan Alınbay, güvenlik görevlisinin bulunmayışından dolayı okulun bazen hayvanların barınağı haline geldiğini dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious