MYO mezunlarına askerlik müjdesi

MYO mezunlarına askerlik müjdesi.10941
  • Giriş : 04.12.2008 / 00:30:00
  • Güncelleme : 04.12.2008 / 00:04:28

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, gündemdeki konular ile ilgili sorulara cevap verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, döner sermaye ile ilgili bütün mevzuatı gözden geçirdiklerini belirterek, ''YÖK'ün içerisinde bir ekip var, Maliye Bakanlığı ile çalışıyorlar'' dedi.

Özcan, Ankara Üniversitesi Afrika Çalışmaları Merkezi'nin açılış töreni sonrasında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Bir gazetecinin ''Daha önce siz, meslek yüksekokulu mezunlarının askerliği ilgili bir şey yapmıştınız. O kalktı mı?'' sorusu üzerine, Özcan, ''Askerlikle ilgili şey kalkmadı, duruyor. Genelkurmay Başkanlığı iyi bir formül üzerinde çalışıyor'' dedi.

Özcan, bir gazetecinin ''rektörlerin döner sermayeden aldıkları maaşların düştüğünü'' söylemesi ve ''rektörlerin maaşları ile ilgili çalışma yapılıp yapılmadığını'' sorması üzerine, ''Döner sermaye ile ilgili bütün mevzuatı gözden geçiriyoruz. YÖK'ün içerisinde bir ekip var, Maliye Bakanlığı ile birlikte çalışıyorlar. Her şeyi baştan yapacağız. Orada bazı aksaklıklar var. Tam gün yasasının da çıkmasını bekliyoruz, onunla da ilgili bir şeyler olacak. Hepsini birleştireceğiz'' diye konuştu.

''Rektörlerin döner sermayeden aldıkları paralar düşecek mi?'' sorusuna Özcan, ''Bir düzenleme gelecek. Artar mı, çıkar mı bilmiyorum'' yanıtını verdi. Bu konuyla ilgili düzenlemeye ihtiyaç olduğunu belirten Özcan, ''Bunu düzene sokmamız lazım. Bu döner sermaye işi gerçekten çok önemli. Devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde çalışan personelin maaşları arasında çok ciddi farklılıklar olmaya başladı. Biz bir de o farklılıkları düzeltmeye çalışıyoruz'' dedi.

Üniversite hastanelerindeki hemşirelerin devlet hastanelerine geçtiğini, doktorların da gitmeye başladığını anlatan Özcan, ''Bu üniversite hastaneleri için çok kötü bir gelişme. Onu durdurmamız ve aradaki farkları gidermemiz lazım. Hatta öyle bir sistem getirmemiz lazım ki devlet hastaneleri ile üniversite hastanelerinde fark olmamalı. Mesela, devlet hastanelerinde hasta sayısı çok fazla. Biz tıptaki, üniversitelerdeki öğrencilerimizi oralara yollamalıyız ki çeşitli hastalıklardan bir şey öğrensinler, tecrübe kazansınlar'' diye konuştu.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Özcan, bir soru üzerine ÖSS ile ilgili çalışmaların sürdüğünü, çalışmaların sonuçlanmak üzere olunduğunu söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*